Jaroslav Barborák, moderátor: "Slovenskí vedci skúmajú, ako by sa plastový odpad dal využiť pri výrobe stavebných materiálov. Betón s prímesou z plastového odpadu by mohol stavby odľahčiť a dal by sa využiť napríklad na plochých strechách ako výplň či vyrovnávajúca vrstva podláh a dutín stavieb. Materiál z recyklovaného plastového odpadu sa využíva napríklad aj pri výrobe textilu."
Andrea Púčiková, redaktorka: "Popol z elektrárne alebo teplárne či škvara zo spaľovania komunálneho odpadu. Aj tieto materiály sa v súčasnosti pridávajú do betónu. Jeho súčasťou by v budúcnosti mohol byť aj plastový odpad. Hovorí Valéria Gregorová, ktorá je súčasťou tímu skúmajúceho, ako využiť plasty v stavebníctve."
Valéria Gregorová, výskumníčka: "Snažíme sa to vlastne zakomponovať aj do tej výroby hlavne z toho ekologického hľadiska. To ho odpadu je každým rokom viac a viac a práve toto je taká cesta."
Andrea Púčiková: "Vedci zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity pracujú s drveným plastovým odpadom, napríklad s polystyrénom či polyuretánovou penou z časti potrubí, káblov, izolácie alebo z konštrukčnej peny. Skúšali využiť aj odpad z obuvníckeho priemyslu, presnejšie plastové podrážky. Cieľom je vytvoriť ľahký betón a nájsť materiál s podobnými vlastnosťami ako polystyrén. Takýto betón by sa nedal v praxi využiť ako nosný, ale mal by skôr dobré tepelno-izolačné vlastnosti a mohol by stavby odľahčiť. Pokračuje výskumníčka Valéria Gregorová."
Valéria Gregorová: "Ide hlavne o toto tepelno-izolačné hľadisko, čiže môžu sa použiť ako výplňový charakter, napríklad medzi nejaké dve nosné priečky, môžete tam aplikovať nejakú takúto tvarovku."
Andrea Púčiková: "Vedci spolupracujú aj s firmami, ktoré by mohli materiál o pár rokov používať. Medzi najrozšírenejšie plastové odpady, ktoré sa spracúvajú pomocou takzvanej materiálovej recyklácie, patrí polyetyléntereftalát, známy pod skratkou PET, z ktorého sa najčastejšie vyrábajú plastové fľaše. Hovorí Viera Kunová z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU."
Viera Kunová, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU: "Z recyklátu PET fliaš sa najčastejšie vyrábajú vlákna, z ktorých sa potom následne pripravujú textílie. PET fľaše sa v minulosti na Slovensku nerecyklovali, ale vozili na recykláciu vo Čiech, v súčasnosti sa však recykluje polyetyléntereftalát už aj na Slovensku."
Andrea Púčiková: "Recyklovaný PET plast sa nevyužíva len pri výrobe nových PET fliaš, textilu a kobercov, ale napríklad aj izolačných pások alebo výstuží do pneumatík."
PUBLIKOVANÉ 24. august 2016