Akútny, ale aj chronický stres nás sprevádza na každom kroku. Niekto ho zvláda lepšie, iný horšie. Ako sa s ním vyrovnávate vy?
Stres spôsobuje drobné problémy ako sú bolesti hlavy či ťažkosti s trávením, ale podieľa sa aj na vzniku rakoviny, srdcovo-cievnych a dýchacích ochorení. Často poriadne zamieša karty pri nehodách a haváriách. Preto je odolnosť voči stresu dôležitá požiadavka pri niektorých povolaniach, napríklad u pilotov či vodičov z povolania. Tí musia pravidelne absolvovať protistresové testy v ambulancii lekára.
Funguje ako detektor lži
Vedci z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vyvinuli monitor stresu, ktorý umožňuje sledovať reakcie človeka dvadsaťštyri hodín. Ak treba, posiela nonstop údaje lekárovi či inému odborníkovi, ale môže ho upozorniť aj na aktuálne kritické hodnoty. „Funguje na rovnakom princípe ako detektor lži. Sleduje odozvu organizmu na stres tak, že sníma fyziologické parametre,“ vysvetľuje prof. Ing Viera Sopjaková, PhD, vedúca výskumno-vývojového tímu. Zvyšuje sa napríklad krvný tlak, rozširujú sa zreničky či priedušky, prehlbuje sa dýchanie.
Ako prsteň
„S týmito zmenami súvisí aj psycho-galvanický reflex, ktorý parí k základným identifikátorom stresu. Mení sa pri ňom vodivosť kože, a práve tú náš monitor meria,“ objasňuje odborníčka. Bezdrôtové snímacie zariadenie vyzerá ako prsteň, ale zmestili sa do neho elektródy, mikropočítač, batéria a rozhranie s anténou na presun údajov do počítača či mobilu. Vedci už monitor testovali na dobrovoľníkoch. „Niekedy si naozaj neuvedomujeme, čo všetko nás stresuje. Sú to aj bežné činnosti, napríklad keď sa sústredíme na prácu a nečakane nás vyruší obyčajné zvonenie mobilu.“
PUBLIKOVANÉ 23. máj 2016