Jedným z riešení je vyvinúť chladenie budov, ktorého prevádzka by bola ideálne bezemisná. A presne na takejto technológii pracujú výskumníci zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Systém je prelomový v tom, že dokáže teplo získané zo slnka účinne premeniť na chlad. Že to popiera zákony fyziky? Nie celkom. O novej technológii sme sa rozprávali s jedným z autorov myšlienky, profesorom Michalom Masarykom z Ústavu energetických strojov a zariadení na Strojníckej fakulte STU.
Môžete priblížiť váš koncept chladenia budovy teplom?
Ide o spoločný projekt Stavebnej a Strojníckej fakulty STU, zúčastňujú sa na ňom tri tímy a hlavnou témou je získavanie tepla na obálke budovy, jeho efektívna premena na klimatizačný chlad a následná distribúcia v budove. Ide pritom o využitie fasády, najmä južnej, ako aj striech. To sú pri rozumnom využití významné energetické zdroje – najmä vzhľadom na množstvo budov.
Ako to funguje?
Jeden zo spomínaných tímov je zo Stavebnej fakulty STU a vedie ho profesor Boris Bielek. Má na starosti zachytávanie tepla najmä na fasáde. Fasádu je potrebné štruktúrovať tak, aby sa dopadajúce slnečné žiarenie vhodným spôsobom zachytávalo. Robí sa to fasádnymi segmentami, respektíve modulmi, ktoré vyvíja práve tím profesora Bieleka.