Ján Mečiar: „Keď hovoríme o tom jedle, čo budeme na večeru o 100 rokov? Teda nie my, ale budúce generácie.“
Lucia Barmošová: „Budú ešte poznať povedzme šťavnatý vyprážaný bravčový rezeň so zemiakovým šalátom, alebo už bude štandard byť vegetariánom či vegánom?“
Ján Mečiar: „Inak zlý nápad nie je ani taká tá kozmická strava s prímesou červíkovej múky, alebo, alebo chlieb zo sušených svrčkov.“
Lucia Barmošová: „To znie naozaj chutne. Odborníci hovoria, že budú aj takéto špeciality, ale klasika zrejme celkom nevymizne.“
Anton Adamčík, redaktor: „O 100 rokov je celkom možné, že už nebudeme potrebovať tradičný riad, ani tradičný stôl, pretože obedom bude špeciálna pilulka ušitá na mieru konzumenta.“
(začiatok ankety)
Opýtaná 1: „O 100 rokov určite nie, to je príliš krátka doba. Ľudia sa snažia zdravo stravovať a tabletky určite nie.“
Opýtaný: „Ja milujem jedlo, takže si neviem predstaviť, že by sme jedli niečo iné.“
Opýtaná 2: „Budú mať všetko svoje, také bio.“
Opýtaná 3: „No ostanú určite aj také, lebo každý to nezvládne, ja by som to nezvládla zjesť.“
(koniec ankety)
Anton Adamčík: „Lenže ľudstvo stojí pred vážnym problémom a tým je demografia.“
prof. Ing. Peter Šimko, DrSc., odd. potravinárskej technológie FCHPT STU BA: „Niektorí vedci hovoria, že už teraz potrebuje ľudstvo jeden a pol Zeme.“
Anton Adamčík: „Ak súčasný trend nič nezastaví, o 100 rokov môže Zem obývať až 40 miliárd ľudí. Niečo budú musieť vymyslieť.“
MUDr. Dagmar Prokešová, endokrinologička: „Ale nemyslím si, že to bude formou kozmonautickej stravy.“
Anton Adamčík: „Z hľadiska potrieb ľudského tela sa za 100 rokov nič podstatné nezmení, a preto aj potrava bude musieť obsahovať zhruba to isté, čo dnes.“
MUDr. Dagmar Prokešová: „Bude väčší tlak na to, aby bolo kvalitnejšie, pretože aj ľudia sa o to začali viacej zaujímať.“
Anton Adamčík: „Podľa výskumov je to dnes 3 až 5 %, v roku 2050 to bude až 80. A aby to nestačilo, bude nutná zmena živočíšnej výroby, čo odsunie hospodárske zvieratá už len do ZOO.“
MUDr. Dagmar Prokešová: „Nádeje sa vkladajú do príjmu bielkovín z hmyzu.“
Anton Adamčík: „Rezne už iba ak z červíkov a k tomu príloha zemiakov a šalátu, ktoré nepoznajú, čo je to slnko a pôda.“
prof. Ing. Peter Šimko, DrSc.: „Budeme musieť zvládnuť riadený proces fotosyntézy.“
Anton Adamčík: „Obrovské hangáry s umelým osvetlením a chemickým roztokom budú produkovať väčšinu plodín. Ďalším zdrojom potravy bude vzduch, ktorý obsahuje skleníkové plyny.“
prof. Ing. Peter Šimko, DrSc.: „My z metánu, oxidu uhličitého, kyslíka principiálne už súčasnými technológiami vieme vyrobiť zložky potravín.“
Anton Adamčík: „Čiže bretariánsku stravu. Každý človek bude mať svoj vlastný stravovací program riadený umelou inteligenciou.“
prof. Ing. Peter Šimko, DrSc.: „Pôjdete podľa regálu a tie obaly, to budú inteligentné.“
Anton Adamčík: V 3D zobrazení ukážu zloženie výrobku s informáciou, či je pre vás vhodný. Umelá strava, pilulky a podobne podľa niektorých odborníkov nikdy nenahradia to, čo dokáže poskytnúť v hline vypestovaná plodina.“
MUDr. Dagmar Prokešová: „Vieme ako dokonca aj molekulu nakresliť, ako vyzerá nejakého vitamínu, ale teraz sa zistí, že on, aby sa vôbec vstrebal, aby sa vedel využiť, potrebuje inú látku, ktorá je vlastne prirodzene ovocí.“
Anton Adamčík: „To sa týka aj enzýmov, stopových prvkov a rovnako črevnej flóry, ktorá tiež potrebuje svoju potravu.“
MUDr. Dagmar Prokešová: „Napríklad. Vláknina.“
Anton Adamčík: „Bude len zrejme veľmi vzácna a nie pre každého. Anton Adamčík, televízia JOJ.“
-END-
[JOJ, 19:30 28/03/2018]