Adriana Kmotríková, moderátorka: „Najväčšia nočná mora svetových oceánov, jazier, riek, ale aj lesov. Plastový odpad vyriešili naši slovenskí vedci. V tomto čase si dali patentovať ekologický plast, ktorý sa za pár mesiacov rozloží v domácom kompostovisku alebo v bežnej pôde a zmení sa na výživné hnojivo. No a pokiaľ testy potvrdia, že sa rozkladá aj v morskej vode, bude to znamenať ozajstnú revolúciu. Zaujímavé je ešte to, že na výrobu tohto plastu bude možné využívať použitý kuchynský fritovací olej.“
Anton Adamčík, redaktor: „Z plastu, ktorý vyvinuli naši slovenskí vedci, by namiesto tejto škaredej kopy tu už stála kopa kvalitného kompostu.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD., Ústav polymérnych materiálov, FCHPT STU BA: „Presne tak, pretože ten materiál je vlastne zdrojom živín pre mikroorganizmy, ktoré ho spotrebujú na vlastný život, na množenia a vlastne odumretím vzniká ten humus, ktorý potom následne sa vracia ako živina do pôdy.“
Anton Adamčík: „Znamená to, že ak doteraz bol plastový odpad pohromu pre lesy, pôdu, rieky, jazerá a moria, teraz môže byť kde tu aj požehnaním.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „Sú materiály, ktoré sa rozkladajú už aj v domácom komposte a v pôde.“
Anton Adamčík: „Rozklad v komposte je už otestovaný a za bežných podmienok by sa takýto plastový odpad mohol rozložiť za 2 - 3 mesiace.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „Testy v pôde, tie ešte nemáme ukončené, lebo to sú trošku dlhšie testy, ale sa rozkladajú približne tak rýchlo ako celulóza.“
Anton Adamčík: „Čo môže trvať do dvoch až piatich mesiacov. Nový plast je výbornou správou pre všetkých, ktorým takýto pohľad na svetové oceány a živočíchy drása srdce.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „Tá skladba toho materiálu je taká, že by sa to rozkladať v tej morskej vode malo. Chystáme práve testy, aby sme to overili a potvrdili.“
Anton Adamčík: „Unikátny plast je vyrobený z prírodných materiálov, predovšetkým z rastlín, pričom jednu zložku tvoria produkty trávenia baktérie a teraz počúvajte z čoho.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „Vedia to vyrábať z opotrebovaných kuchynských olejov.“
Anton Adamčík: „Je to technológia z Česka. Z ekoplastu je možné vyrobiť množstvo rôznych predmetov.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „Plastové tašky určite, obalové fólie určite, jednorazové riady, vidličky, lyžičky, nožíky, tácky, tanieriky.“
Anton Adamčík: „A čo mnohých poteší, aj plastové slamky alebo tyčinky na čistenie uší, ktoré Európska únia navrhla zakázať. Z plastu už teraz začínajú vyrábať okuliare a plastové bytové doplnky. Sľubne vyzerá aj výroba plastových fliaš.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „Momentálne pracujeme na receptúre pre fľaše.“
Anton Adamčík: „O ekoplast prejavuje veľký záujem aj medicína, kde by mohol nahradiť doterajšie implantáty a v ľudskom tele sa potom rozložiť.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „Tak druhá operácia nie je nutná.“
Anton Adamčík: „Pri intenzívnom pestovaní niektorých plodín je nevyhnutné používať takéto plastové fólie. Čo ale s nimi po zbere úrody?“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „V minulosti sa to robilo tak, že len aby sa to nejako rozpadlo a zostalo to na roli. S týmto sa nevedela vysporiadať Čína, tí majú momentálne ako obrovský problém.“
Anton Adamčík: „A práve Čína a ďalšie ázijské krajiny majú o tento plast obrovský záujem. Anton Adamčík, televízia JOJ.“
PUBLIKOVANÉ 31. máj 2018