PUBLIKOVANÉ 7. júl 2012
História malých vodných elektrární sa začala na rieke Váh už v roku 1936. Dnes sa k tomuto zdroju energie Slovensko opäť vracia. V súčasnosti je vodných elektrární na slovenských tokoch približne 250. Hydroenergetický potenciál našich riek predurčuje ich nárast. Vraciame sa tak opäť do predvojnového obdobia, kedy u nás zažívali vodné diela, čo do počtu, svoj vrchol. „Výdatná vodnatosť slovenských riek našu krajinu predurčovala na využívanie vodnej energie. Najstaršie vodné mlyny u nás boli registrované už v období stredoveku. Vodné kolesá sa pritom začali využívať primárne na banské účely už v 13. storočí. Slúžili na premenu vodnej energie na mechanickú, ktorá sa používala na pohon výťahov, čerpadiel a tiež v hutách ,“ hovorí Michal Varchola zo Strojníckej fakulty STU.
Vodné kolesá sa začali na začiatku 20. storočia nahrádzať vodnými turbínami. Prispel k tomu najmä rozvoj elektrotechniky v druhej polovici 19. storočia, čo umožnilo premieňať vodnú energiu na elektrinu. V roku 1930 bolo na Slovensku registrovaných 2650 rôznych vodných diel. Povojnové obdobie druhej svetovej vojny znamenalo zánik väčšiny malých vodných diel. Dôvodom bol aj meniaci sa politický režim, pretože mnoho vodných mlynov, píl a im podobných zariadení patriacich súkromníkom, zaniklo. Podľa dostupných údajov zostalo koncom 70. rokov minulého storočia v prevádzke už len 16 malých vodných elektrární.
V posledných 20-tich rokoch malé vodné elektrárne opäť ožívajú. Veď vodné elektrárne patria medzi významný energetický zdroj v elektrizačnej sústave Slovenska. Súčasných približne 250 malých vodných elektrární predstavuje využitie približne 25 % celkového potenciálu. Slovensko má teda potenciál zvýšiť výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom malých vodných elektrární. Výnimočnosť hydroenergetického potenciálu je práve v jeho neustálej obnove s neobmedzeným trvaním. Podľa Varcholu je to najzelenší spôsob získavania energie.
Príkladom, ako zdôrazňuje, by nám mali byť vyspelé európske štáty ako sú Rakúsko, Nemecko, či Švajčiarsko, kde je v prevádzke veľké množstvo malých vodných elektrární. Pritom tieto krajiny majú silné ekologické povedomie obyvateľstva a dbajú na ochranu prírody. Podpora malých vodných elektrární by mala byť preto pre Slovensko prirodzeným krokom. Je to trvalý a nevyčerpateľný zdroj energie. Pri citlivom a technicky správne nastavenom riešení, je dokonca prínosom pre životné prostredie. Príkladom je malá vodná elektráreň v Ružbašskej Miľave. Investor tu použil koncepčne najvhodnejší rybovod, ktorý kladie dôraz na dodržanie migračných trás rýb vyskytujúcich sa v rieke Poprad. Ide o prvý štetinový rybovod na Slovensku, ktorý bol realizovaný podľa nemeckého patentu. Dané riešenie berie do úvahy definíciu rybieho pásma a priestorové pomery na vodnom toku v okrese Stará Ľubovňa, čím podporuje prirodzenú migráciu rýb.