,,Doba jadrová", tak, ako sme ju poznali od 70. rokov minulého storočia, pomaly, ale isto vyhasína. Dosluhujú nielen pôvodné reaktory, ale i experti, ktorí ich stavali. A práve to je problém. Podľa analytikov totiž generácia jadrových energetikov postupne odchádza do penzie a chýbajú im nástupcovia. Európska komisia odhaduje, že do roku 2030 bude Únia potrebovať 150-tisíc nových expertov na odstavenie starých atómok a rozvoj nových nukleárnych technológií. Situáciu pociťuje už aj Slovensko.
Mladí nemajú záujem
V súčasnosti v jadrovej energetike u nás pracuje okolo štyritisíc ľudí. Priemerný vek zamestnanca je vyše 45 rokov s 20-ročnými skúsenosťami v odbore. A presne za posledné dve dekády sa pre kariéru nukleárneho experta rozhodlo len minimum mladých. ,,Za obdobie rokov 1997 - 2017 absolvovalo druhý stupeň vysokoškolského štúdia 227 študentov v odboroch, ktoré súvisia s jadrovými materiálmi, a 146 študentov ukončilo doktorandské štúdium," informovalo HN ministerstvo školstva. Krízu v atómovej energetike potvrdil včera počas Európskeho jadrového fóra v Bratislave aj profesor Vladimír Slugeň zo Slovenskej technickej univerzity. ,,Prvá generácia nukleárnych odborníkov postupne nastupuje do penzie, no chýbajú ľudia, ktorí by ich nahradili. Potrebujeme, aby boli naše deti lepšie motivované," zhodnotil Slugeň.
Dopyt po energetikoch
Dopyt po energetikoch pritom u nás rastie. ,,Na portáli Profesia.sk sledujeme v odvetví elektrotechnika a energetika neustály nárast v počte ponúk. V roku 2017 išlo o 16 percent viac ako v predošlom roku," povedala pre HN hovorkyňa portálu Nikola Richterová. Zároveň zdôraznila, že zamestnávateľom sa znižuje počet reakcií na ponuky. ,,Dnes je to v priemere necelých šesť uchádzačov, čo pošlú životopis. Pred tromi rokmi to bolo 13 ľudí," dodala Richterová. Európa však nukleárnych odborníkov potrebuje ako soľ. Vyzdvihol to aj podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. ,,V podstate dnes máme vyše 500-tisíc ľudí, ktorí pracujú v sektore jadrovej energetiky. Predpokladá sa, že z rôznych dôvodov budeme do roku 2030 potrebovať o 150-tisíc expertov viac," dodal Šefčovič.
PUBLIKOVANÉ 6. jún 2018