Adriana Kmotríková, moderátorka: „Takmer sa dotýka stropu a rozlohou zaberá tri miestnosti. Najväčším mikroskopom na Slovensku môže pochváliť Slovenská technická univerzita. Svojimi vlastnosťami je však unikátom v celej Európe. Vďaka extrémnemu rozlíšeniu umožňuje zistiť fyzické, ale aj chemické väzby atómov.“
Martina Karasová, redaktorka: „Zo škôl poznáme takéto malé optické mikroskopy. Vedci zo Slovenskej technickej univerzityvšak na prístup k najväčšiemu mikroskoppu na Slovensku potrebujú schody. Analytický transmisný elektrónový mikroskop s atomárnym rozlíšením meria viac ako tri metre a zaberá celú jednu miestnosť.“
Marian Veselý, vedúci oddelenia - Centrum pre nanodiagnostiku: „My máme k mikroskopu pridané dve miestnosti, v ktorých sa nachádzajú pomocné zariadenia. Dokážu vyčerpať komoru mikroskopu na taký tlak, ako potrebujeme.“
Martina Karasová: „Mikroskop však neohuruje iba svojou veľkosťou, ale najmä výkonom.“
Mária Čaplovičová, z Centra pre nanodiagnostiku: „Túto nanočasticu máme zväčšenú pätnásť miliónov krát. Tie svetlé body, to sú atómy zlata.“
Marian Veselý: „Celá analýza funguje tak, že vzorka sa dá vlastne do cesty elektrónovému zväzku, elektrónový zväzok cez tú vzorku prejde a vzniká obraz, ktorý sa zobrazuje na tienitku a potom presnejšie v kamerách.“
Martina Karasová: „Vďaka tomuto mikroskopu môžu vedci pozorovať látky v čo najväčšom rozlíšení až na úrovni nanočastíc. Tie sú momentálne trendom v top technológiách v tých najrozličnejších sférach života. Vďaka nanočasticiam sa môžu vyrábať odolnejšie stavebné materiály. Nanočastice striebra alebo zlata sa napríklad pridávajú do krémov a majú antibakteriálne účinky.“
Robert Redhammer, rektor STU: „Tento prístroj nám umožní zúčastňovať sa európskych a celosvetových projektov, ktoré skúmajú nové materiály.“
Martina Karasová: „V Centre už vedci napríklad pracujú na výskume senzorov, ktoré by vďaka nanočasticiam včas a už pri malom m[JOJ, 19:30 12/10/2015]nožstve rozpoznali škodlivé látky vo vzduchu alebo vo vode.“
PUBLIKOVANÉ 20. október 2015