Drahá energia? Predstavte si, že máte na streche fotovoltické panely a časť svojej spotreby si vyrobíte sami.
Alebo nespotebovanú energiu okamžite predáte. Prípadne, kým vy ste v práci, vaše slnečné kolektory dodávajú energiu neďalekej škole, ktorá vám zase dodáva energiu počas víkendov a sviatkov a všetky prebytky umiestnite na trh. Na tom, aby sa aj niektorá z týchto možností mohla stať bežnou realitou slovenských miest, usilovne pracuje výskumný tím spoločnosti Atos. Spolu so spoločnosťou Sféra, Fakultou elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, Fakultou informatiky a informačných technológií STU v Bratislave a Ústavom materiálov a mechaniky strojov Slovenskej akadémie vied vyvíja nástroje a systémy pre budovanie inteligentných sietí a decentralizovaných sústav.
„Chceme poukázať na to, že energiou sa dá aj šetriť a že tieto možnosti sú prístupné pre každého,“ hovorí František Janíček. Slovenská akadémia vied i Slovenská technická univerzita majú vybudované výskumné pracoviská, kde si moderné postupy overujú v praxi. STU má v bratislavskej Trnávke jedinečné pracovisko, kde prevádzkuje fotovoltickú elektráreň, bioplynovú stanicu či kogeneračné jednotky. Zariadenia sú osadené inteligentnými meračmi.
„Z univerzitného hľadiska bude jedným z výstupov projektu ponuka kurzov pre ľudí, ktorí sa chcú vzdelávať v tejto oblasti,“ hovorí profesor. „Už v súčasnosti na Ústave elektroenergetiky a aplikovanej elektrotechniky FEI STU realizujeme akreditované kurzy pre získanie osvedčenia pre inštalatérov na kotle a biomasu a fotovoltické a slnečné tepelné systémy. Z hľadiska spolupráce s priemyselnými firmami je praktickým výsledkom poradenstvo v oblasti obnoviteľných zdrojov. Vieme napríklad domácnosti nastaviť najvýhodnejší energetický mix,“ dodáva.
Prečítajte si viac:
https://touchit.sk/slovensky-vyskumny-projekt-pripravuje-energetiku-buducnosti/469862