My Kysučania sme snaživejší ako Bratislavčania, tvrdí v rozhovore pre MY Kysucké noviny prodekan FIIT STU Peter Pištek z Čadce.
Z exkluzívneho prieskumu vzišlo viacero zaujímavých výsledkov. Názory na ľudí z iných regiónov si však najlepšie vytvoríte z reálnych skúseností. Peter Pištek z Čadce už dlhé roky žije v Bratislave. Ako študent a dnes prodekan pre bakalárske štúdium a propagáciu štúdia na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa stretáva s ľuďmi zo všetkých kútov Slovenska. Aj preto sme mu položili niekoľko otázok, ktoré vyplynuli z prieskumu...
Ste rodákom z Kysúc, no ako študent a neskôr prodekan na FIIT STU pôsobíte v Bratislave. V čom sú podľa vás ľudia z Kysúc iní ako Bratislavčania?
Vzhľadom na to, že sme mimo rodného regiónu, obvykle sme ako Kysučania o niečo viac snaživí ako rodení Bratislavčania. Je to typické pre migrujúcich ľudí a najmä z chudobnejších regiónov. Vďaka tomuto poznám pomerne veľké množstvo rodákov, ktorí sa uchytili na zaujímavých pozíciách už v pomerne mladom veku. Inak by som zásadné rozdiely nevidel. V Bratislave snáď platí len to, že sme trochu za exotov vďaka tomu, že používame a vyslovujeme mäkko Ľ/Le/Li.
Z prieskumu vyšlo, že si ľudia o nás myslia, že sme chudobní, ctíme si tradície a máme krásny folklór. Čo na to poviete? Akí ešte okrem tohto Kysučania sú?
Klasika je pracovitosť, ako Kysučan ani nemôžem inak napísať (smiech). Myslím, že aj taká dobrosrdečnosť a nápomocnosť, i keď to sa nám nie vždy darí u nás doma, kde susedské spory nie sú výnimkou. Inde nám to celkom ide.
V Bratislave ste boli aj organizátorom Kysucovíc. Podľa prieskumu si Kysučania sami o sebe myslia, že veľa pijú. Môžete to na základe tejto akcie potvrdiť, alebo to vždy prebieha v rámci normy?
Nerád by som spájal Kysucovicu s alkoholizmom. Samozrejme, každý si môže za to, ako z nej odíde, a mladším sa to občas podarí prehnať. Myšlienka Kysucovíc je však o budovaní si vzťahov medzi rodákmi v „cudzom“ prostredí. Našli si takto ľudia ľahšie podnájmy, zamestnania, lepšie pracovné pozície, ale aj niekoľko manželstiev, kde sa ľudia spoznali na Kysucoviciach.
A aký máte názor vy na ľudí z ostatných regiónov? Čím sú výnimoční?
Zovšeobecniť to je veľmi náročné. Každý človek je iný. Pre väčšinu sa dá povedať, že my severania sme skôr uzavretejší a konzervatívnejší, kým juh a najmä východ je otvorený a ľudia pôsobia viac srdečne na prvý pohľad. Rozhodujúce je bližšie spoznanie. Až tak veľmi sa podľa mňa nelíšime.
PUBLIKOVANÉ 28. máj 2019