STV Jednotka- Hlavné správy 19:00 18/08/2013
Janette Štefánková, moderátorka: „Sonda, ktorá vidí až do hlbín ľudského tela. Vyvinuli ju mladí slovenskí vedci. Keďže musí mať kontakt s pokožkou, v budúcnosti by mohla byť súčasťou oblečenia. Pomáhať bude športovcom, no najmä môže zachraňovať životy pacientom.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Sondu aktivuje pohyb. Keď sa dotkne pokožky, začína monitorovať, čo sa deje vo vnútri tela. Sleduje signály, ktoré vysielajú naše orgány.“
Martin Donoval, hardvérový inžinier, Slovenská technická univerzita: „Elektrické signály ľudského tela, čiže to je napríklad mini EKG-čko, dokážeme monitorovať, ako sa hýbe sval a podobne, ako je silne okysličená krv, pohyb človeka, to je dôležité, napríklad, či sa ruka hýbe pomaly, rýchlo, či sa trasie.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Elektrotechnici ju vyvíjali tri roky. Pracujú už aj na vylepšenej verzii, ktorá nameria aj teplotu tela, či odhalí stres.“
Martin Donoval, hardvérový inžinier, Slovenská technická univerzita: „Pokiaľ trebárs starší človek zaznamenáva nejaké problémy, povedzme, že ochorel alebo je niečo vážnejšie so zdravotným stavom a povedzme, že nevstáva, tak ten senzor to vie identifikovať. Vie to porovnať na základe včerajšieho a predvčerajšieho a predpredvčerajšieho merania.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Údaje odošle sonda lekárovi, ktorý vie, že pacient potrebuje okamžite pomoc. Vynález pomôže aj športovcom.“
Michal Jeleň, športový diagnostik, Slovenská technická univerzita: „My dokážeme pomocou tohto softvéru poskytnúť informáciu okamžite trénerovi počas tréningového zaťaženia a tým pádom je to unikátne v tom, že nemusí ten športovec chodiť každý týždeň alebo každý mesiac za nejakým diagnostikom.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Pätnásť takýchto mikrosond je už v praxi - v nemocniciach na pacientoch. Zatiaľ ich len testujú a prispôsobujú potrebám pacientov.“
Martin Donoval, hardvérový inžinier, Slovenská technická univerzita: „Tento náš senzor je tohto typu prvý. Je to mikroskopická verzia alebo veľmi zmenšená verzia desiatich iných veľkých diagnostických zariadení, ktoré u doktora bežne stretnete.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Informácia o zdravotnom stave pacienta dorazí z jeho domu až k lekárovi. Napríklad cez smartfón alebo stačí mať pripojenie na internet. Mikrosonda by sa mala objaviť v niektorých slovenských nemocniciach už na budúci rok.“