Ľubomír Bajaník, moderátor: „Kanadskí lekári posúvajú hranice vedy. Dokážu komunikovať s pacientom, ktorý je vo vegetatívnom stave. Dýcha, no neuvedomuje si seba, ani okolie. To všetko vďaka metóde magnetickej rezonancie, ktorú používame aj na Slovensku.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Experiment urobili lekári na pacientovi, ktorý leží v nemocnici dvanásť rokov. Jeho príbuzní verili, že s nimi komunikuje. Lekári tvrdili, že to nie je možné. Magnetická rezonancia však dokáže čítať, čo hovorí prostredníctvom mozgu.“
Tibor Liptaj, Fakulta chemickej a potravin. technológie STU BA: „Oni zobrazovali mozog a oni zrejme snímali, čo sa deje, aká je reakcia toho mozgu na nejaké podnety.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Prístroj sledoval ako tečie v mozgu okysličená krv. Tá potom aktivuje jednotlivé časti mozgu, a lekári dokážu predpokladať, či pacient odpovedá na otázku kladne alebo záporne.“
Tibor Liptaj, Fakulta chemickej a potravin. technológie STU BA: „By sa to prejavilo na tom obraze, že by sa vlastne videlo, že ten človek, určitá časť mozgu reaguje.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Na Slovensku máme šesť špecializovaných centier nukleárnej magnetickej rezonancie. Napríklad na Ústave merania Slovenskej akadémie vied pozorujú ľudské kosti. Pracovisko na Kramároch pomáha lekárom, ktorí sledujú reakcie na zvieratách. Slovenská technická univerzita v Bratislave dnes ukázala verejnosti riadiace centrum týchto prístrojov. Ten miestny využívajú aj chemici.“
Michal Kaliňák, doktorand: „Tie huby, na ktorých pracujeme, sú parazity na iných hubách a tie iné huby produkujú toxíny, a tie toxíny sú nebezpečné hlavne v obilí.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Iba vďaka prístroju dokáže výskumník odhaliť všetky vlastnosti huby. Hoci je toxická, raz by mohla pomôcť.“
Michal Kaliňák, doktorand: „Táto huba by mohla slúžiť ako postrek na poliach, ktorý by zabíjal iné huby.“
Monika Hucáková, redaktorka: „V priebehu posledných dvadsiatich rokov priniesli práve objavy v oblasti magnetickej rezonancie tri Nobelove ceny. Vďaka špičkovému vybaveniu sú aj slovenskí vedci o krok bližšie k úspechom.“
PUBLIKOVANÉ 15. november 2012