Patrik Švajda, moderátor: „Stále dobré čísla. Za včerajšok na Slovensku pribudlo 5 pozitívne testovaných, 21 ľudí sa vyliečilo a nemáme žiadnu obeť. Doteraz sme otestovali takmer 160 tisíc vzoriek. Vedci sa pustili aj do pokusov, ako včas varovať pred druhou vlnou pandémie, keby nám náhodou hrozila. Skúšajú to cez odpadové vody, v ktorých sa bežne skúma napríklad prítomnosť drog.“
Tomáš Mackuľak, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU: „Získanie vzorky z čistiarne vlastne, následne ideme do laboratória, kde vzorku zakoncentrovávame a následne robíme na nej PCR analýzu.“
Martina Töröková, redaktorka: „Znie to jednoducho, ale vývoj je ešte na začiatku. V odpadovej vode netancujú zhluky vírusov, ostávajú v nej len čiastočky z nich.“
Tomáš Mackuľak: „V skratke kebyže to tak poviem, tak ten vírus môžeme charakterizovať tak, že je to knižnica, v ňom sú gény ako knihy a my sa snažíme analyzovať jednotlivé strany z tých kníh.“
Martina Töröková: „Bratislava má výsledky známe už približne týždeň a naznačujú, že hlavné mesto je od vírusu čisté.“
Peter Olajoš, riaditeľ Bratislavskej vodárenskej spoločnosti: „Robili sme to na desiatich čistiarňach odpadových vôd, čo pre porovnanie zahŕňa zhruba 600 tisíc ľudí v našom celom regióne. Na naše prekvapenie sme zistili, že koronavírus je negatívny v týchto odpadových vodách.“
Tomáš Mackuľak: „V súčasnosti vlastne vyvíjame metodiku, ktorá by mala mať o moc vyššiu citlivosť.“
Martina Töröková: „Sme v laboratóriu Slovenskej technickej univerzity. Tomáš Mackuľak s kolegami z ďalších univerzitných pracovísk vyvíjajú metodiku, podobne ako to robia aj v iných krajinách.
Priebežne zbierať aj inde zo Slovenska. Tam už vieme niečo konštatovať?“
Tomáš Mackuľak: „Zo Slovenska zbierame, ale ešte sme nerobili analýzy.“
Martina Töröková: „Vzorky majú zatiaľ takto uskladnené v mrazničke.“
Tomáš Mackuľak: „Sme nastavení tak, že analyzujeme od marca až do júla s tým, že vlastne chceme pozorovať, alebo chceme zistiť, či je možné z odpadových vôd pozorovať trendy šírenia.“
Martina Töröková: „Odpadové vody skúmali napríklad v Paríži alebo v Amsterdame. Vznikajú prvé štúdie. Zameriavajú sa najmä na to, aby monitoring týchto vzoriek mohol fungovať ako systém včasného varovania pri návrate vírusu do populácie.“
Tomáš Mackuľak: „Existujú už štúdie, ktoré ukazujú, že vlastne v odpadových vodách tie fragmenty sú skorej detekovateľné ako keď sa ukáže, že je niekto infekčný, alebo potvrdený vlastne.“
Martina Töröková: „Samotná prítomnosť fragmentov vírusu v týchto vodách sa neukázala ako nebezpečná. Ich zachytenie môže byť skôr cennou informáciou. Podobne sa dajú skúmať aj iné vírusy alebo baktérie. Martina Töröková, televízia Markíza.“
PUBLIKOVANÉ 24. máj 2020