Moderátorka: „Mikroelektronika je doménou Ameriky, ale aj Ázie. Európa sa v ostatných rokoch v tejto oblasti veľmi nezapája, začiatkom 90-tych rokov sa prestalo investovať do tohto odboru. Aj Slovensko je teda závislé od iných výrobcov. Preto sa rozbehla spolupráca s Taiwanom. Oficiálne sa začala teraz 1. júla. Ide o spoluprácu medzi Výskumným inštitútom priemyselných technológií na Taiwane, Fakultou elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity a Elektrotechnickým ústavom Slovenskej akadémie vied. Dlhodobým cieľom spoločných projektov je okrem samotného výskumu aj výchova nových odborníkov v oblasti vývoja technológie polovodičov a vývoja a montáže modulov pre elektromobilitu. Mária Babinská sa najskôr rozprávala s riaditeľom Elektrotechnického ústavu Vladimírom Cambelom.“
Vladimír Cambel, riaditeľ Elektrotechnického ústavu SAV: „Vlani bola na Slovensku veľká taiwanská delegácia a oni sa zaujímali o to, že ktoré pracoviská na Slovensku by potenciálne mohli rozbiehať, rozvíjať mikroelektroniku. No a takou aj ich analýzou prišli na to, že vlastne na Slovensku sú dvaja vážni kandidáti, je to Slovenská technická univerzita a na Slovenskej akadémii vied vlastne fungujeme my, ako Elektrotechnický ústav, ktorý má s mikroelektronikou skúsenosti.“
Mária Babinská, redaktorka: „Bude to aj taká spolupráca, že prídu kolegovia z Taiwanu sem, na Slovensko a opačne, Slováci sa pôjdu školiť do Taiwanu?“
Vladimír Cambal: „Áno, je to veľká príležitosť pre nás, pretože Taiwan nám najmä odovzdáva know-how, odovzdáva nám svoje licencie. A našim cieľom je vychovať novú generáciu, ktorá by v budúcnosti mohla slúžiť na lepšie prepojenie slovenského priemyslu a vedy a výskumu. To znamená, že my, ako vedci, by sme mali vychovávať novú generáciu inžinierskych a vedeckých pracovníkov, ktorí sú dneska potrební už aj vo fabrikách.“
Mária Babinská: „Milan Ťapajna, zástupca riaditeľa Elektrotechnického ústavu. S Taiwanom ste sa dohodli na dvoch projektoch, jeden je vývoj a montáž polovodičových modulov a druhý je zameraný na výskum.“
Milan Ťapajna, zástupca riaditeľa Elektrotechnického ústavu: „V prvom prípade sa jedná o projekt, ktorý sa nazýva tzv. licenčná zmluva, kedy nám Inštitút pre výskum priemyselných technológií dodá kompletnú linku pre montáž výkonových modulov. V druhom projekte sa jedná o spoločný výskum medzi našim ústavom a Inštitútom pre výskum priemyselných technológií, kde sa budeme zameriavať na vývoj polovodičových súčiastok na báze 3.5 polovodičov, v našom prípade sa jedná o nitrid gália a oxid galitý.“
Mária Babinská: „Aká bude úloha Elektrotechnického ústavu v tomto projekte? Čo budete testovať, alebo skúšať?“
Milan Ťapajna: „V tomto projekte bude našou úlohou testovanie spoľahlivosti výkonových modulov, čo je pomerne zložitý test, kedy sa snažíme vlastne namiesto toho, aby sme testovali životnosť modulu po dobu 20 rokov, snažíme sa to testovanie skrátiť, čo sa robí tak, že sa privedie zariadenie do nejakých extrémnych podmienok.“
Mária Babinská: „Ide o vystavenie produktu nejakým vyšším teplotám?“
Milan Ťapajna: „Áno, vystavíme ho vyšším teplotám, 150 až 200 stupňov, kedy vlastne urýchlime degradačné procesy a čím si vieme skrátiť meranie životnosti danej súčiastky. Potom ju extrapolujeme do tých podmienok, kedy bude pracovať v skutočnosti.“
Mária Babinská: „Súčasťou projektu je aj výchova mladých odborníkov. Takže plánujete spolupracovať s Fakultou elektrotechniky a informatiky?“
Milan Ťapajna: „Plánujeme vlastne vytvoriť aj spoločný študijný program. Predpokladá sa, že takýto študijný program by mohlo absolvovať päť študentov ročne a takýmto spôsobom by sme chceli vychovať vlastne odborníkov, ktorí budú pripravení pre prax.“
Moderátorka: „Výskumný inštitút priemyselných technológií na Taiwane, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU a Elektrotechnický ústav Slovenskej akadémie vied, to sú tri inštitúcie, ktoré budú spolupracovať na projektoch štyri roky, čiže do roku 2027.“