Jana Košíková, moderátorka: „Niektorým vysokoškolákom bude stačiť na ukončenie bakalárskeho záverečného štúdia iba záverečná práca, nebudú tak odpovedať z rôznych predmetov. Fakulty viacerých slovenských univerzít pristúpili k zjednodušeniu štátnic. Umožňuje im to vysokoškolský zákon.“
Daniela Hajčáková, redaktorka: „Študenti Filozofickej fakulty Univerzity Komenského si tento rok prvý raz nebudú musieť ťahať pred komisiou otázky, na štátniciach im bude stačiť obhajoba bakalárskej práce. Dotkne sa to približne päťsto študentov.“
Miloslav Vojtech, prodekan, Filozofická fakulta UK: „Ja si myslím, že to bude náročnejšie, lebo od toho memorovania, na ktoré sme boli zvyknutí na klasických štátniciach, prechádzame vlastne k takému tvorivému a individuálnemu prezentovaniu toho, čo sa študent naučil a ako to dokázal aplikovať v praxi.“
Daniela Hajčáková: „Takéto štátnice zavádzajú viaceré fakulty Univerzity Komenského, napríklad aj Prírodovedecká, alebo Fakulta matematiky, fyziky a informatiky. Siahli po nich aj na niektorých fakultách Slovenskej technickej univerzity. Študenti budú prácu obhajovať formou kolokvia, teda akejsi odbornej diskusie. Otázky im budú klásť členovia komisie.“
Monika Bakošová, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU: „Študent zároveň preukáže, ako reaguje na otázky, na ktoré nebol vopred pripravený, takže si myslím, že v tomto ohľade to je možno ešte ťažšia štátna skúška, ako teda bola štátna skúška z predmetov.“
Daniela Hajčáková: „Zákon o vysokých školách okrem obhajoby záverečnej práce nevyžaduje ďalšie štátne skúšky. To, akú formu bude mať štátnica, schvaľuje vedecká rada danej fakulty. Ponechať teda môže aj skúšanie z predmetov. Tak sa rozhodli napríklad aj na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity.“
Peter Makýš, prodekan, Stavebná fakulta STU (telefonát): „Predpokladáme, že keby sa zrušila táto štátna skúška a tá záverečná skúška z predmetov, tak by tie vedomosti študentov neboli dostatočne preverené len samotnou obhajobou záverečnej práce.“
Daniela Hajčáková: „Ivan Ostrovský z Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry si však nemyslí, že štátnice bez skúšania z predmetov prispejú ku kvalite vysokoškolského vzdelávania.“
Ivan Ostrovský, Akademická rankingová a ratingová agentúra: „Môže nastať situácia, že naozaj sa komisia, aj uchádzač sústredia len na vlastný obsah bakalárskej práce a nebudú si všímať taký ten širší základ, ktorý vlastne ten bakalár by tiež mal mať vo svojej hlave.“
Monika Bakošová: „Študentov skúšame v priebehu štúdia, ja si myslím, na našej fakulte veľmi dôkladne, takže nevidím dôvod preto, aby študent bol opakovane skúšaný z toho istého predmetu na štátnej skúške.“
Daniela Hajčáková: „Podľa rezortu školstva je prirodzené, že sa podmienky medzi školami môžu odlišovať. Dôležité je, aby absolventi získali porovnateľné vedomosti.“