Patrik Švajda, moderátor: „Recyklovanie odpadu je dnes bežné. Ale čo tak recyklovať stavebný odpad, ktorý často končí aj na čiernych skládkach a opäť z neho stavať? Hoci to znie ako hudba budúcnosti, nič nie je nemožné.“
Patrícia Kordiaková, redaktorka: „Množstvo odpadu narastá a s ním aj čierne skládky, ktoré znečisťujú životné prostredie. Čo však s odpadom? Na túto otázku hľadajú odpovede aj odborníci z Technickej univerzity.“
Stanislav Unčík, dekan fakulty a vedúci katedry STU: „S plastmi sa dneska stretneme prakticky vo všetkých oblastiach, či už v domácnosti, cez oblečenie, spotrebnú elektrotechniku, až po autá. Keď prestanú tieto predmety slúžiť svojmu účelu, stávajú sa odpadom a vzniká veľké množstvo plastového odpadu.“
Patrícia Kordiaková: „Jednou z možností, ako odpad efektívne využiť, je jeho zakomponovanie do stavebných materiálov.“
Stanislav Unčík: „My sme sa sústredili na ľahké typy plastov. Napríklad každému je známy polystyrén. V súčasnosti sa tento materiál stáva nedostatkovým materiálom. Je veľký dopyt po takomto materiáli.“
Patrícia Kordiaková: „Recyklovaný stavebný odpad by mohol pomôcť napríklad pri zatepľovaní či zvukovej izolácii. Toto konkrétne je z tých podrážok z topánok?“
Valéria Gregorová, Stavebná fakulta STU: „Z topánok.“
Patrícia Kordiaková: „A ďalej by to mohlo mať aké využitie?“
Valéria Gregorová: „Väčšinou ide o rôzne pochôdzne plochy, spádové vrstvy v jednotlivých strechách.“
Patrícia Kordiaková: „Najviac zo stavebného odpadu sa u nás využíva drvený betón. Väčšinou ide len o veľké stavby, no čoraz viac sa začína používať aj pri stavbe rodinných domov.“
Martin Andrejčák, spoločnosť na zhodnocovanie stavebných odpadov: „Častokrát sa nám stane, že si prídu aj menšie množstvá zobrať aj na vlastne spevnenie príjazdovej cesty alebo na nejaké drobné stavby.“
Patrícia Kordiaková: „Realita však nie je až taká ružová. Pre niekoho je lacnejšie a jednoduchšie odpad vyviezť na skládku, ako ho dať recyklovať.“
Martin Andrejčák: „Je tu ten veľký problém. Veľmi často končia tieto odpady kade-tade, po poliach alebo na nelegálnych skládkach.“
Patrícia Kordiaková: „Je možné, že v budúcnosti nás stavba vďaka zrecyklovaným materiálom vyjde lacnejšie a budeme tým aj šetriť naše životné prostredie.“
PUBLIKOVANÉ 21. august 2016