Milan Jeluš, moderátor: „Získať mladých ľudí, primäť ich študovať technické odbory, o to sa snažia všetky stredné či vysoké školy, ktorých zameranie súvisí či so strojárstvom, dopravou, stavebníctvom alebo elektrotechnikou. Včera otvorila svoje dvere Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Dekan Ľubomír Šooš hovoril o tom, čím chcú zaujať maturantov.“
Ľubomír Šooš, dekan Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave: „Hovoríme, že stroj je určité mechanické zariadenie, ktoré mení jednu formu energie na druhú a vykonáva mechanickú prácu. Výroba určitých komponentov, ale aj tepelné stroje, ale aj dopravné stroje. To je všetko stroj. A my týmto našim mladým ľuďom chceme takou populárnou formou predstaviť nové technológie, nové technológie v doprave, nové technológie v energetike, nové technológie ale napríklad aj v environmentálnej technike, v životnom prostredí. Čiže toto je náš cieľ, predstaviť im niečo absolútne nové. Napríklad sa dozvedia ako sa vyrába pivo. My sme navrhovali celé zariadenie, ako sa konštruujú linky na výrobu automobilov.“
Radoslav Balajka, absolvent Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave: „Radoslav Balajka.“
Milan Jeluš: „Pán Balajka, vy ste prišli na deň otvorených dverí Strojníckej fakulty s projektom, ktorý je taký špecifický, má posúvať strojarinu dopredu.“
Radoslav Balajka: „Robíme robotického psa. To znamená 4-nohý robot, autonómny, ktorý v priebehu ďalších rokov, teda nielen náš, ale asi aj roboty od iných spoločností, sa budú pohybovať medzi ľuďmi. To znamená v kanceláriách, na uliciach, v nemocniciach, na verejných priestranstvách. Si treba zvykať, že začneme stretávať robotov. A väčšinou sa používajú napríklad na rôzne typy inšpekcií, napríklad kontrola únikov plynu, rádioaktivity, ropy, množstvo ako keby servisných činností, ktoré sú pre človeka buď teda nudné alebo napríklad aj nebezpečné. Na toto tieto roboty. sú.“
Milan Jeluš: „Zvyčajne sa o ne zaujíma v prvom rade armáda.“
Radoslav Balajka: „Kontaktuje nás vlastne množstvo firiem z celého sveta, ale pravda je taká, že aj kvôli tej vlastne situácii na Ukrajine, už sme v podstate s komunikácii aj s armádou, aj s NATO ohľadom povedzme pre pyrotechnikov, rôzne nebezpečné situácie, nebezpečné predmety, od požiarnikov, po záchranné zložky. Takže áno, toto je oblasť, v ktorej jednoznačne sa budú takéto roboty nasadzovať.“
Milan Jeluš: „V priestoroch Strojníckej fakulty je v rámci Dňa otvorených dverí prítomný aj Slovakia Ring. Peter Pecze.“
Peter Pecze, marketingový riaditeľ Slovakia Ringu: „Spolu so Slovenskou technickou univerzitou a Strojníckou fakultou spolupracujeme už dlhodobo. Poskytujeme študentom priestor na to, aby mohli to, čo v teórii navrhnú, v praxi potom aj vytvoria a u nás vlastne v konečnom dôsledku otestujú.“
Milan Jeluš: „Čiže môže to byť konkrétne tá formula, s ktorou sa zapájajú do pravidelných súťaží.“
Peter Pecze: „Presne tak, to je jeden z tých pekných príkladov. So študentskou formulou ku nám chodia pravidelne, využívajú buď v Centre bezpečnej jazdy alebo aj veľkého pretekárskeho okruhu na to, aby mohli zlepšovať a vylepšovať tú formulu. A v tomto štádiu už môžu súťažiť s ostatnými.“
Milan Jeluš: „Čo vás sem pritiahlo?“
Návštevník: „No, také pekné auto študenti urobili.“
Milan Jeluš: „Či má zmysel takéto dni otvorených dverí robiť.“
Návštevník: „Určite hej. Ale väčšina škôl dáva taký pohľad, že ako tie školy v podstate nie sú. Len proste aby privolali žiakov a ukázali to najlepšie, ale horšie neukážu.“
Milan Jeluš: „Toto je tiež, áno, názor a pohľad. Sa ti zdá, že potom ten bežný proces na tej škole nie je taký zaujímavý.“
Návštevník: „Hej, hej, hej.“
Návštevník: „Sme z priemyslovky z Dubnice nad Váhom. Chceli sme sa tu vlastne nájsť v tom a podarilo sa nám pri niektorých študijných odboroch.“
Milan Jeluš: „Čo sa vám z tých riešení, ktoré sa tu ponúkajú, pozdáva najviac?“
Návštevník: „Viete čo, videl som ti viacero stánkov a musím povedať, že z každého rožka troška. Ale určite by som si tu vybral ako elektrotechnik.“
Návštevník: „Mne sa celkom ľúbila tá ohľadom environmentaliky, tie študijné odbory. Dalo by sa tu tiež vybrať, no.“