Stromová kôra v sebe skrýva zdraviu prospešné látky. Potvrdzujú to uvádzacie štúdie vedcov vo svete. Do výskumu sa teraz zapájajú aj vedci zo Slovenska.
Odborníci zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave skúmajú účinky látok získaných z našich ihličnanov a z rakytníka. Overujú aj ich pôsobenie po pridaní do potravín.
ZDRAVÁ KÔRA
Vedci z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU skúmajú kôru, stonky, listy a plody našich najrozšírenejších ihličnanov - predovšetkým smreka a borovice, ale aj rakytníka rešetliakového. Stromová kôra tvorí až 20 percent celkovej hmotnosti dreva, doposiaľ sa však na Slovensku najmä spaľuje. Vedci u nás aj vo svete ju však pokladajú za nevyužitý zdroj polyfenolov a iných zdraviu prospešných látok s antioxidačným, pritozápalovým a protivírusovým účinkom. Niektoré štúdie vo svete dokonca potvrdzujú nielen protizápalové či protivírusové účinky látok získaných z kôry, ale aj protirakovinové účinky fenolových zlúčenín získaných z drevnej kôry (výskum kôry ázijského stromu Millettia leucantha). V lekárňach je v súčasnosti dostupný zatiaľ len výťažok z kôry borovice prímorskej - pyctogenol, ktorý sa odporúča ako doplnok práve pri zápaloch, aj chronických, pri artritídach, ateroskleróze či ako prostriedok znižujúci riziko krvných zrazenín. Rovnako hlavnou zložkou rokmi overeného liečiva acylpyrínu je výťažok z vŕby, a to kyselina salicylová.
VÝSKUM RAKYTNÍKA
Plody rakytníka rešetliakového sú známe veľkým obsahom vitamínu C, no ďalšie účinné látky v kôre a vetvičkách tohto kríka nepoznáme. Tím vedcov chce zistiť ďalšie látky v tejto rastline a nájsť ich uplatnenie na zvýšenie kvality potravín. Vo svete prebehlo niekoľko uvádzacích výskumov, ktoré potvrdzujú, že kôra stromov obsahuje veľmi cenné a zdraviu prospešné látky. Úlohou vedeckých tímov je, aby vedomosti posunuli ďalej. Náš tím sa usiluje zistiť, aké látky sa v drevnej kôre nachádzajú, akým spôsobom ich čo najľahšie a najohľaduplnejšie získať a potom použiť na úpravu či obohatenie potravín, hovorí Ing. František Kreps, PhD., vedúci tímu. Skupina vedcov pod jeho vedením teraz overuje niekoľko metód na izolovanie látok z kôry. Zisťujú, ktorý spôsob najlepšie rozdelí jednotlivé látky, ktorý to urobí čo najohľaduplnejšie, prípadne čo najlacnejšie. Pri získaných látkach potom tím overuje ich účinky a použitie ako prídavných látok do potravín či v budúcnosti do liečiv alebo prípravkov na čistenie a dezinfekciu domov i bytov. Aktuálne overujeme pridanie získaných polyfenolov do rastlinných olejov, ktoré patria v našich kuchyniach medzi tepelne najmenej stabilné potraviny. Pri úprave jedla vyprážaním na oleji prenikajú do potraviny a následne do tráviaceho traku zdraviu škodlivé látky, najmä toxický tokoferyl chinón. Preto sme začali s overovaním pôsobenia fenolov z kôry a ich antioxidačných účinkov v olejoch vystavených ohrevu, vysvetľuje F. Kreps. Aj slovenská vláda si už všimla potenciál drevnej suroviny a v Národnom programe využitia potenciálu dreva v SR vyzdvihla potrebu hľadať spôsoby efektívneho využitia dreva, napríklad využitím liečivých účinkov biomasy. Výskum vedcov STU tak otvára nové možnosti využitia tohto prírodného materiálu.
PUBLIKOVANÉ 2. február 2016