Podporovať mladých vedcov je prioritou vedenia Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Jednou z ciest je vytvárať postdoktorandské pracovné miesta. Slovenská legislatíva zatiaľ pojem podstdoktorand nepozná. V zahraničí sú takéto pozície bežné.
Skúmajú nové materiály, tvoria aplikácie a algoritmy, vyvíjajú elektroniku pre modernú diagnostiku či navrhujú „solárne“ mestá budúcnosti – postdoktorandi na STU.
„Vytvorili sme viacero postdoktorandských pracovných miest, pretože chceme udržať na škole mladých nadaných vedcov a omladiť vedecké kolektívy. Európa sa dostáva do celosvetovej konkurencie. Mladí sa nedajú držať v klietke, idú tam, kde sú lepšie podmienky na prácu, kde môžu dosiahnuť dobrý výkon a neraz i viac zarobiť. Krajina sa musí sústrediť radšej na menší počet pracovísk a tie podstatne lepšie financovať, aby mohli preraziť vo svete. Na univerzite sme postdoktorandské miesta vypísali práve v oblastiach, kde máme špičkových odborníkov a kvalitné vybavenie, ktoré sme získali aj vďaka projektom univerzitných vedeckých parkov. Témy ich prác sú SMART spoločnosť a SMART technológie, ktoré uľahčujú život,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer.
Na Slovensku legislatíva postdoktorandov nepozná, hoci Asociácia doktorandov Slovenska dlhodobo bojuje za to, aby ich rezort školstva zaradil do zákona a ich miesta finančne podporoval. „Na Slovensku postdoktorandské miesta otvára niekoľko osvietených univerzít. Používajú na to peniaze, ktoré by mohli smerovať do výskumu či vybavenia školy. Ide pritom o dôležité pozície, keď sa zo študentov stávajú skutoční vedci. Čas doktorandského štúdia je krátky na zásadný vedecký výstup, najmä ak doktorandi majú aj iné povinnosti, napríklad učia. Vďaka postdoktorandskému štúdiu získajú čas na skvalitnenie vedeckých výstupov, dôležité kontakty a skúsenosti,“ hovorí predsedníčka Asociácie doktorandov Slovenska Veronika Trstianska.
PUBLIKOVANÉ 9. august 2016