Slovenská technická univerzita (STU) rozbieha projekt pod názvom Erasmus multilaterálne projekty v spolupráci so siedmimi európskymi univerzitami. Ide o tvorbu a implementáciu spoločných študijných programov bakalárskeho, magisterského a postgraduálneho vzdelávacieho programu v Európskom kontexte, povedala to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave koordinátorka projektu za STU Laura Gressnerová.
Slovenská technická univerzita je koordinátorom projektu a spolupracuje na ňom s Univerzitou v Nikózii na Cypre, Univerzitou v chorvátskom Splite, s Univerzitou v estónskom Tallinne, Univerzitou pri Derby v Anglicku, Univerzitou Santiago de Compostela v Španielsku, Univerzitou v meste Čenstochová v Poľsku a s Univerzitou Mannheim v Nemecku. „Výsledkom trojročného projektu je vytvorenie spoločných študijných programov bakalárskeho, magisterského a postgraduálneho vzdelávacieho programu," poznamenala Gressnerová s tým, že študijný program má názov Kariérne poradenstvo a manažment ľudských zdrojov, magisterský program má názov Kariérne poradenstvo.
Cieľom programu je rozšíriť mobilitu študentov za vzdelávaním a mobilitu za prácou v rámci Európskej únie. „Tiež chceme poskytnúť študentom spoločný diplom, pričom všetky partnerské univerzity majú záujem akreditovať tieto študijné programy a na základe dohody o spolupráci medzi sebou poskytnúť študentom dvojitý alebo trojitý diplom," poznamenala koordinátorka projektu za STU.
Podstata je podľa jej slov v tom, že na základe dohody sú stanovené kritériá, na základe ktorých dostanú študenti diplomy. Ide o to, koľko semestrov na ktorej univerzite absolvujú, kde budú robiť záverečné skúšky či kde budú obhajovať záverečné práce. „Študenti budú mať rovnaké podmienky ako všetci ostatní študenti," doplnila. Absolventi študijných programov budú mať kompetencie v oblasti poradenstva v rámci Európskej únie, pričom cieľom je tiež to, aby sa zlepšila informovanosť študentov a teda ľudí, ktorí si hľadajú prácu.
Proces akreditácie je podľa Laury Gressnerovej v rôznych krajinách rozličný a má rôzne kritériá. Je to dlhodobý proces. „Predpokladáme však, že v priebehu dvoch rokov by mohol byť študijný program na niektorých z partnerských univerzít akreditovaný," uviedla a zároveň dodala, že na Slovensku očakávajú skoršiu akreditáciu v postgraduálnom vzdelávacom programe, kde proces akreditácie nie je až taký náročný a zdĺhavý.
Cenné je podľa nej to, že osem univerzít sa dohodlo na spoločnom študijnom programe v súlade s Bolonským procesom na tom, že bakalárske štúdium bude na všetkých univerzitách trvať tri roky, na magisterskom dva roky. Kooperácia tímu bola veľmi konštruktívna, členovia museli navzájom akceptovať rôzne pohľady na problematiku.
Napríklad v Španielsku trvá bakalársky stupeň štyri roky, inde trvá päť rokov. „Hodnotím to veľmi pozitívne, názory a špecifiká sa akceptovali, tím bol veľmi kompetentný a to vzhľadom na to, že v ňom pracovali riadiace osoby jednotlivých univerzít, ktoré mohli robiť takéto rozhodnutia," poznamenala koordinátorka projektu za STU.
Celý projekt bol reakciou na výzvu Európskej komisie podporiť poradenské služby pre mladých ľudí vzhľadom na to, že súčasná situácia je taká, že veľa mladých v rámci EÚ nemá prácu. Mal by teda pomôcť mladým lepšie sa zorientovať, pomôcť pri voľbe vzdelania či zamestnania, svojej budúcej kariéry. „Obsah totiž nie je orientovaný len na národné priority a špecifiká, ale aj na tie medzinárodné," doplnila Gressnerová. Obsah reaguje aj na nové výzvy v oblasti vzdelávania týchto poradcov, pričom dnešok už nie je len o pedagogike a psychológii, ale aj o ekonomike, informatike či štatistike a práve.
Projekt je veľkým pozitívom, pretože bol schválený v roku 2010 v rámci výzvy Erasmus multilaterálne projekty ako jediný projekt pre Slovensko v tejto výzve. Podľa zástupcu nemeckej Univerzity v Mannheime je to pre Slovensko veľký úspech, pretože tu takýto študijný program ešte nie je.
PUBLIKOVANÉ 9. september 2013