BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj (nominant SNS) dnes pri príležitosti otvorenia nového akademického roka odovzdal rektorovi Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Vladimírovi Bálešovi dekrét potvrdzujúci začlenenie STU medzi univerzitné školy.
"STU si právom zaslúži tento titul. Veď už niekoľko desaťročí si buduje štatút modernej, vzdelávacej a vedecko-výskumnej inštitúcie nielen v systéme slovenských vysokých škôl, ale aj v medzinárodnom priestore," povedal vo svojom príhovore na pôde univerzity podpredseda vlády Mikolaj. a margo hodnotenia Akreditačnej komisie (AK) zdôraznil, že AK konštatovala, "že STU napĺňa poslanie tak, ako to má stanovené v štatúte". Dodal, že AK posudzovala viac ako 200 študijných programov. "Väčšina fakúlt obhájila doteraz priznané práva, ale v šiestich prípadoch bola skladba učiteľov a najmä garantov nevyhovujúca, preto priznanie práv nebolo možné potvrdiť," priblížil Mikolaj.
Príbuzné odbory sa majú zlúčiť
Ako pre TASR ďalej uviedol, univerzita sa teda bude musieť "trošku pozrieť na vekovú štruktúru garantov, pretože je limit 65 rokov a niektoré akreditácie sme museli časovo limitovať najmä z dôvodu veku". Komisia podľa ministra poukázala aj na problém niektorých príbuzných študijných programov. "Tie, ktoré sú podobné alebo príbuzné na rôznych fakultách, sme odporučili, aby sa zjednotili," dodal.
"Pre nás je veľkým zadosťučinením, že nám dnes pán minister odovzdal štatút univerzity," reagoval pre TASR rektor STU Báleš. Dodal, že tento akademický rok je pre školu nezvyčajný aj v tom, že bude čerpať štrukturálne fondy, ktoré predstavujú pre univerzitu veľký prísun finančných prostriedkov na vylepšenie prístrojového, ale aj priestorového laboratórneho vybavenia.
"My si hovoríme, že sme výskumná univerzita. To je náš cieľ. Porovnávať sa nie s domácimi, ale so špičkovými európskymi univerzitami, a teda veda a výskum musia byť prioritou činnosti našej univerzity," vysvetlil Báleš, ktorý zároveň očakáva, že "vláda SR dodrží slovo, a že tie univerzity, ktoré sa stali univerzitami, tak budú aj ocenené trošku inak aj finančne".
Nový systém financovania
Podľa ministra Mikolaja rezort školstva už ukončil návrh novej metodiky financovania. "Na najbližšej konferencii rektorov by som chcel oboznámiť pánov rektorov s týmto novým modelom. Je tam aj koeficient, ktorý hovorí o zaraďovaní. Má hodnotu asi 20 percent a je tam aj niekoľko ďalších kritérií, ktoré súvisia s kvalitou," uzavrel šéf rezortu, ktorý zamýšľa rozdeliť peniaze nielen podľa delenia škôl na univerzitné, vysoké školy bez zaradenia alebo odborné školy, ale tiež podľa toho, ako sa budú snažiť vo vedeckovýskumnej činnosti.
Komplexná akreditácia činností VŠ sa realizuje v šesťročných intervaloch. Počas nej AK posudzuje a hodnotí vzdelávaciu, výskumnú, vývojovú, umeleckú a tvorivú činnosť VŠ. Do úvahy pritom berie jej dlhodobý zámer, ako aj personálne, technické či informačné podmienky. Komisia hodnotí len vysoké školy a fakulty, ktoré pôsobia aspoň štyri roky pred rokom, v ktorom majú predložiť podklady na komplexnú akreditáciu.
V súvislosti s komplexnou akreditáciou sa pred časom ozvalo niekoľko kritických hlasov. Ešte začiatkom augusta Generálna prokuratúra (GP) SR poukázala na nezákonný postup a jej retroaktívne kritériá. Akreditovanie vysoké školy zadeľuje do troch kategórií - univerzitné, vysoké školy bez zaradenia a odborné školy.
Pravidlá sú podľa GP protizákonné preto, že sa podľa nich hodnotí výkon vysokej školy v čase, keď tieto pravidlá neexistovali, teda dochádza k ich retroaktívnemu uplatňovaniu a právna retroaktivita je v rozpore s princípmi právneho štátu. Prokurátor napadol aj tri kategórie začlenenia škôl s tým, že ministerstvo nemalo stanoviť podmienky akreditácie pre vysoké školy bez zaradenia. Práve v tejto skupine sa v septembri ocitla väčšina doteraz hodnotených VŠ. Vláda protestu prokurátora nakoniec nevyhovela.