Počas posledných 30 rokov Web dramaticky zmenil tvár spoločnosti. Snívali sme, že prinesie globálnu spoluprácu, že bude zatvárať „digitálne“ nožnice, že prístup k internetu bude základným ľudským právom. Snívali sme, že web prinesie pozitívne spoločenské zmeny, posilní jednotlivcov a menšiny a, v neposlednom rade, že zostane slobodný. Web je však dnes cieľom útokov tých, ktorí chcú z neho profitovať. Témy ako sieťová neutralita či správa digitálnych prístupových práv ohrozujú jeho slobodu a vracajú nás do čias, keď bol prístup k internetu pod kontrolou korporácií. Máme dnes jednu či dve generácie, ktoré nepoznajú svet bez Webu. A my máme povinnosť udržať pre ne to, o čom sme v súvislosti s webom snívali. Verím, že i táto univerzita a jej študenti a absolventi k tomu svojou prácou a výskumom prispejú,“ povedal v príhovore Bebo White.
Pripomenul, že o dvoch nových oblastiach výskumu a dvoch nových technológiách – kryptomeny a blockchain, bude hovoriť aj vo svojich prednáškach pre študentov. Tieto prednášky budú na FIIT STU vo štvrtok 19. 4. (Ilkovičova 2, Bratislava) - o 9.00 bude prednáška na tému Cryptocurrencies a o 13.00 prednáška na tému Blockchain.
„Kryptomeny sú pre niekoho skvelou investíciou, pre iného pyramídovou hrou. Priniesli však so sebou technológiu blockchain, ktorá môže v budúcnosti výrazne ovplyvniť bežné aktivity širokej verejnosti – od finančných transakcií, online komunikácie, ukladania rodinných fotiek alebo videí až po samotnú digitálnu bezpečnosť. Bude preto určite veľmi zaujímavé vypočuť si, čo si o tejto téme myslí profesor White, ktorý má v oblasti internetových technológií takmer 30-ročné skúsenosti,“ hovorí Palo Luka, absolvent STU a operačný riaditeľ spoločnosti ESET, ktorá návštevu B. White na Slovensku podporila.
Vedecká rada STU udeľuje titul Dr.h.c. významným domácim aj zahraničným osobnostiam, ktorí celoživotným dielom prispeli k rozvoju vzdelávania, vedy či umenia a sú medzinárodne uznávanými odborníkmi. Od roku 2003 udelila tento titul 36 osobnostiam, medzi nimi sú napr. astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Andrew Cernan, posledný muž, ktorý kráčal po povrchu Mesiaca či Douglas Dean Osheroff, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku, rovnako s predkami slovenského pôvodu. Čestný titul si B. White prevzal v rámci osláv 15. Výročia Fakulty informatiky a informačných technológií STU (celý program osláv).
„Je pre nás cťou, že pán Bebo White akceptoval udelenie čestného doktorátu STU. Vo svete je považovaný za jedného z pionierov a vizionárov celosvetovej siete World Wide Web, jedného zo zakladateľov disciplíny webového inžinierstva a prvého amerického webmastra. Aj na STU sa zaoberáme Web technológiami a je ich možné u nás aj študovať. S pánom Bebom Whitom máme dlhoročné kontakty, naposledy pre našich študentov prednášal v roku 2010. Je to obohatenie nielen pre našich študentov, ale aj pre nás učiteľov,“ povedal rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Robert Redhammer.
Bebo White v súčasnosti pôsobí ako emeritný spolupracovník v Národnom urýchľovačovom laboratóriu SLAC (National Accelerator Laboratory), ktoré prevádzkuje Stanfordská univerzita. Laboratórium sa sústredí na výskum v oblasti fyziky vysokých energií a fyziky elementárnych častíc. Do výskumu webových technológií a Internetu sa zapojil počas pôsobenia v CERNe v roku 1989. Z jeho iniciatívy vzniklo v roku 1991 webové sídlo SLAC ako piate na svete a prvé mimo Európy. B. White sa potom sústredil na výskum rodiaceho sa webu. Prispel k rozvoju metód tvorby webových sídel a rozhraní medzi človekom a počítačom. Je považovaný za zakladateľa webového inžinierstva.
[omediach.com 18/04/2018]
Link: https://www.omediach.com/tlacove-spravy/13033-stu-udelila-cestny-doktorat-vedcovi-ktory-stal-pri-zrode-webu