Ján Mečiar, moderátor: „Slovenská technická univerzita sa má opäť čím pochváliť. Získala totiž certifikát, o ktorý sa snažia desiatky univerzít, uspeje však iba zlomok z nich. Prestížne potvrdenie zaručuje, že skúšky a kredity, ktoré študenti získajú, budú platné aj v zahraničí. My sme sa dnes pozreli na to, prečo má táto škola úspech aj u študentov.“
Martina Karasová, redaktorka: „Slovenskej technickej univerzite sa certifikát podarilo získať hneď na prvýkrát. Okrem nich ho má aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.“
Robert Redhammer, rektor STU: „Museli sme zverejniť všetky detaily o tom štúdiu na internete tak, aby boli k dispozícii, prístupné všetkým študentom a všetkým záujemcom z celého sveta.“
Martina Karasová, redaktorka: „Študenti tak budú môcť ľahšie pochopiť a porovnávať študijné programy na európskych univerzitách. Ak sa rozhodnú pokračovať v štúdiu za hranicami Slovenska, doteraz získané kredity im budú uznané. Toto však nie je všetko, prečo je STU dobrou konkurenciou pre ostatné školy. V rebríčku najlepších slovenských fakúlt vedú na popredných miestach práve tie zo Slovenskej technickej univerzity. Ich študenti majú jedno z najlepších uplatnení v praxi. Niektoré fakulty produkujú takmer nulovú nezamestnanosť. Práve uplatnenie v praxi je to, čo čaká okolo sedemnásťtisíc študentov, ktorí práve študujú. Už počas školy môžu byť súčasťou výskumov, ktoré podporujú rôzne firmy.“
Martin Rebroš, biotechnológ: „Používame mikroorganizmy na to, aby z niečoho, čo je relatívne veľmi lacné, napríklad cukor, tak aby urobili niečo, nejakú drahšiu chemikáliu.“
Kristína Markošová, študentka STU: „Je to vlastne práca manuálna, robíme to my a vidíme vlastne, čo vyjde, môžeme si to nejako porovnať.“
Martina Karasová, redaktorka: „Na pôde STU tak vznikla napríklad aj umelá koža. Názvy niektorých odborov ako Aplikovaná mechatronika alebo Fyzikálne inžinierstvo môžu laikom naháňať hrôzu. Pre niektorých študentov je v skutočnosti štúdium škola hrou.“
Anketa
Študent STU: „Matematika, fyzika nie sú tu také ťažké a všetko môžeme aplikovať na reálne veci, na reálne pomôcky, na nejakých reálnych robotov.“
Študent STU: „Tým, že všetko je také zaujímavé, tak to sa netreba veľa učiť, lebo všetko ide do hlavy samé.“
PUBLIKOVANÉ 8. január 2013