Milan Jeluš, moderátor: „O mladých konštruktéroch ekologických vozidiel ste už určite počuli. Tých partií bolo niekoľko, no STUBA Green Team je v súčasnosti jediný tím na Slovensku, ktorý úspešne reprezentuje našu krajinu, aj Slovenskú technickú univerzitu, na súťaži Formula Student Electric. Motoristický študentský tím funguje od roku 2009, teraz má vyše 60 aktívnych členov, študentov, prevažne Slovenskej technickej univerzity. No a tento týždeň STUBA Green Team so svojou elektrickou formulou hľadá nových členov. Podrobnosti prišla povedať vedúca divízie Terézia Spišiaková. Dobrý deň.“
Terézia Spišiaková, STUBA Green Team: „Dobrý deň.“
Milan Jeluš: „Tak, hovoríte, že už je z tohto doslova tím, že pracujete na takej väčšej báze?“
Terézia Spišiaková: „Áno, presne tak, pracujeme už ako veľmi taká vlastná jednotka, ako firma. Máme viac ako 80 partnerov a ako ste spomínali, už máme viac ako 60 členov. Tým, že sme sa vlastne takto rozrástli, sme sa museli aj presunúť z malej dielne, ktorá pôvodne sídlila na Strojníckej fakulte, do veľkej dielne, ktorá má momentálne 400 m2 na rektoráte, na Vazovovej ulici v Bratislave.“
Milan Jeluš: „Spomínam si, v tej malej dielničke som bol, to boli naozaj také garážové podmienky.“
Terézia Spišiaková: „Presne tak.“
Milan Jeluš: „Teraz už to je teda na inej úrovni. Vráťme sa trošku do histórie. Povedzme teda čo sa udialo napríklad za tých ostatných 11 rokov.“
Terézia Spišiaková: „Takže, ako som spomínala, boli sme založení v roku 2009 približne 10 členmi Strojníckej fakulty STU. A za tých 10 rokov, už momentálne začíname 11-ty, sa nám podarilo veľmi veľa, už čo sa týka aj tých technických návrhov formule, ale taktiež aj nejakých súťaží. Vyhrali sme dokonca aj jednu disciplínu v súťaži KOS, za najlepšie nacenenie auta, pomer cena kvalita.“
Milan Jeluš: „Koľko bolo tých formúl?“
Terézia Spišiaková: „Doteraz ich bolo 7, momentálne pracujeme na ôsmom monoposte, ktorý bude taktiež elektrický. Ale taktiež túto sezónu pracujeme aj na autonómnom aute. To znamená, že to auto prejde samo vyhradenú trasu kužeľmi bez nejakého zásahu nejakého študenta.“
Milan Jeluš: „Niekedy sa stáva, že ten monopost prechádza zo sezóny na sezónu, že sa upravuje. Ako to bude vyzerať teda v tomto súčasnom?“
Terézia Spišiaková: „Momentálne tento rok neplánujeme používať staré komponenty z predchádzajúceho auta, ale všetko robíme nanovo. Čo sa týka už karbónového monokoku alebo zavesenia tlmenia, či aero paketu. Ale taktiež celej elektriky, ktorú použijeme vo formule, takže neplánujeme zatiaľ nič staré použiť z predchádzajúceho.“
Milan Jeluš: „No ale to ste zaujímavo teda začali, že okrem tejto základnej formule, budete robiť aj autonómnu. Aký to bude mať význam, efekt?“
Terézia Spišiaková: „Význam to má určite taký, že sa neustále učíme niečo nové. My už v podstate na tejto autonómnej formuli pracujeme už druhý rok. Predchádzajúci rok sme pracovali na tej hardvérovej stránke auta a tento rok pracujeme na tej softvérovej.“
Milan Jeluš: „Áno, takže vy by ste chceli teda konkurovať tým najväčším firmám, ktoré sa snažia o tieto autonómne vozidlá?“
Terézia Spišiaková: „V istom smere určite áno. Snažíme sa prísť na niečo nové, čo bude inovatívne, taktiež používame najnovšie technológie a veríme, že práve tento rok sa nám podarí toto auto už dať do pohybu.“
Milan Jeluš: „Tak len môžeme naznačiť na akom princípe to bude založené?“
Terézia Spišiaková: „V podstate na tom, že tá formula si sama nájde tie kužele, vyhodnotí ich ako ďaleko sú a tak aj vyhodnotí tú trať a prejde ju.“
Milan Jeluš: „Prišli ste sem ale predovšetkým preto, že ten váš tím, hoci je veľký, tak ho chcete ešte rozšíriť. Čo sa deje v týchto dňoch?“
Terézia Spišiaková: „Neplánujeme ho nejako extrémne rozširovať, skôr ide o to, že my pravidelne podliehame nejakej fluktuácii, keďže v tíme môžu byť iba študenti, a práve tento rok očakávame, že veľa študentov opustí náš Green Team. A preto hľadáme nejakých nástupníkov, ktorí by prišli práve do tohto tíme. A preto sme začali tento týždeň nábor, ktorý bude v podstate pokračovať aj najbližšie dni. Dnes sme boli na Strojníckej fakulte STU, zajtra plánujeme ísť na Fakultu elektroniky a informatiky, v stredu na Fakultu informatiky a informačných technológií a vo štvrtok na internát Mladá Garda, kde práve hľadáme nových študentov, ktorí by sa ku nám pridali.“
Milan Jeluš: „V súvislosti s týmto náborom, aj s fungovaním tímu, ešte jeden zaujímavý pojem, training program. O čom ide?“
Terézia Spišiaková: „Presne tak, študenti, ktorí sa k nám pridajú cez tento náborový program, tak ďalej putujú do training program. V podstate my si z týchto študentov snažíme vyberať tých, ktorí majú čo najväčšiu motiváciu byť v Green Teame, chcú niečo nové sa naučiť, niečo nové dať Green Teamu. Práve v tomto training programe ich oboznámime s tým, ako to u nás funguje, čo získajú, ale zároveň čoho sa musia vzdať, napríklad voľného času, pretože to veľa práve toho voľného času budú musieť venovať Green Teamu, aby tam mohli byť. A práve na to je tento training program, aby sme si zvolili tých ľudí, ktorí naozaj chcú byť v Green Teame a začleníme ich ku nám.“
Milan Jeluš: „Tím má určité povinnosti alebo určitý program na celú sezónu, takže na čo sa zameriate, na aké podujatia a či to bude len jedno podujatie alebo ich bude viac počas roka?“
Terézia Spišiaková: „No teraz najbližšie sa plánujeme zúčastniť množstva podujatí, aj podujatí, ktoré plánujú naši partneri, či sú to dni otvorených dverí, otvorenie nejakých nových priestorov alebo workshopy, konferencie. Ale taktiež plánujeme navštíviť podujatie Elektromobilita – dobrý nápad a už aj my plánujeme ďalšie podujatie Roll out, to je predstavenie našej formule, ktoré bude v júni 2020.“
Milan Jeluš: „Tak držíme palce, aby všetko vyšlo. Green Team Slovenskej technickej univerzity prišla k nám predstaviť Terézia Spišiaková.“
Terézia Spišiaková: „Ďakujem.“
Milan Jeluš: „Dopočutia.“
PUBLIKOVANÉ 24. február 2020