Béžová stena, koženková sedačka, ktorá má najlepšie časy už za sebou, a plasty sú klasickým obrazom niektorých čakární na Slovensku. Vyzerá to však tak, že táto éra pomaly končí vďaka nápadu slovenského študenta.
Typická čakáreň na Slovensku, v pravo nová drevená čakáreň v NOÚ. — Foto: wikimedia, STU
BRATISLAVA 14. júla - Názory pacientov na stav slovenských nemocníc zväčša nie sú pozitívne. Ak opomenieme už notoricky známy problém s nosením si vlastného toaletného papiera, sú to často aj nevábne čakárne, ktoré čakajúcim pacientom na psychickej pohode nepridajú. No práve tá je pri chorobe veľmi dôležitá. Vďaka projektu, na ktorom sa podieľa aj Slovenská technická univerzita (STU), sa však znovu otvorila otázka vplyvu dreva na pacientov, a v týchto dňoch sa už testuje čakáreň, kde prevláda len prírodný materiál.
Projekt revitalizácie vestibulu Kliniky klinickej onkológie v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) vznikol v spolupráci s STU, konkrétne s Fakultou architektúry. Práve NOÚ je prvou nemocnicou v stredoeurópskom regióne, kde bolo možné testovať vplyv dreva na kvalitu vnútorného prostredia, ozrejmil prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ Ľuboš Drgoňa.
Drevo má byť v nemocničnom prostredí použité vo svojej najprirodzenejšej podobe. Tak vznikne prostredie, ktoré vytvorí príjemnejšiu atmosféru a vystresovaní pacienti sa budú môcť aspoň na chvíľu upokojiť. Naopak, staré priestory s typickou koženkou, plastom či laminátom skôr znásobujú úzkosť.
Drevená čakáreň v NOÚ. Foto: STU
„Drevo, ako aj iné prírodné materiály, má v sebe potenciál vytvárať podporné prostredie pre regeneráciu a liečbu. Je preto na mieste, aplikovať ho práve v zdravotníckom prostredí,“ vysvetlila Veronika Kotradyová z STU. Práve ona je školiteľkou Martina Boleša, doktoranda, ktorý dostal myšlienku vytvorenia drevených čakární po tom, ako sa zo zahraničia vrátil na Slovensko.
Martin čerpal z vlastných skúseností, keď bol sám pacientom v zahraničí. „Tamojšia nemocnica bola síce staršia, avšak prostredie bolo príjemné, čo malo výrazný vplyv na moje zotavenie. Po návrate zo zahraničia som sa stal pacientom Národného onkologického ústavu, kde v tom období začínali rekonštrukčné práce na iných oddeleniach,“ cituje ho STU.
Najlepšie tak vedel, čo by skutočne pomohlo aj iným pacientom, keďže nečerpal zo žiadnych štatistík, ale z vlastných poznatkov. A to, čo fungovalo na ňom, chce otestovať aj na ďalších onkologických pacientoch. Okrem toho, prírodné neošetrené drevo je prijateľné aj z hľadiska hygieny. Pacienti sedia na smrekovci, obklady stien sú z borovice. Obe dreviny dokážu regulovať vlhkosť a majú antibakteriálne účinky.
Foto: STU
Podľa testov, ktoré sa uskutočnili na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie, majú dreviny minimálny obsah mikroorganizmov, štandardné používanie plastov preto nemusí byť nutné. To je aj cieľom štúdie - ukázať, že drevo môže byť skvelou alternatívou voči bežne používaným materiálom. STU chce preto v revitalizácii aj iných nemocničných priestorov pokračovať.
[dobrenoviny.sk 14/07/2017]
Autor: Radka Turoňová
Link: http://www.dobrenoviny.sk/c/105774/student-v-praxi-ukazal-ako-mozu-vyzerat-nemocnice-nevabne-kozenky-a-plasty-nahradi-drevo
PUBLIKOVANÉ 14. júl 2017