Martinčan vyhral prvé miesto v súťaži Medzinárodného olympijského výboru o najlepší dizajnérsky návrh medaily na letnú mládežnícku olympiádu v čínskom meste Nanjing. Matej Čička je študentom druhého ročníka na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave na Fakulte architektúry, kde študuje dizajn. Jeho medaila bude visieť na krku najúspešnejších športových talentov.
Ako ste začali medailu navrhovať?
- Začal som kresliť skice. Bolo ich veľa. Následne som postúpil vývoj medaily, ale nevedel som, ktorý z náčrtov rozviniem. Nakreslené návrhy som konzultoval s pedagógom, ktorý ma usmerňoval a pomáhal mi.
Ako vyzerali prvé nákresy? Podobali sa na finálnu medailu?
- Všetky boli najprv úplne iné. Napadali mi stále iné tvary, iné nápady, inšpirácie. Jednu som nakreslil podobnú konečnej verzii, ale boli na nej len tri tenké pásiky. Po rozhovore s pedagógom som sa rozhodol, že práve túto medailu dotiahnem do dokonalosti a urobím ju v digitálnej verzii.
Takže až keď sa vývoj medaily osvedčil, začali ste rozmýšľať ako ďalej?
- Tak určite som rozmýšľal aj pri kreslení. Počas neho mi napadla nejaká myšlienka a preniesol som ju na papier. Oslovili ma tri elementy-traja výhercovia na stupni víťazov. Napadlo mi, že by som mohol nakresliť jeden objekt vystúpený a dva v pozadí. Keďže je pre mňa symbolom olympiády bežecká trať zakomponoval som ju do môjho návrhu.
Skúste opísať proces tvorby olympijskej medaily, keď ste sa pridržiavali jasnej inšpirácie?
- Hneď ako som nakreslil tri atletické dráhy, teda pásy, zbadal som, ako bude vyzerať konečný návrh v kombinácii s tromi elementmi, tromi víťaznými bežcami. Potom som ich do návrhu medaily doplnil, tvarovo i štylizovane. Podľa stupňa víťazov som zoradil poradie pásov na medaile, ktoré predstavujú bežeckú dráhu. Tri hlavné vystúpené tvary v strede sú najvýraznejšie. Predstavujú výhercov prvého až tretieho miesta na olympiáde. Vedľa spomínaných troch objektov sú po stranách dve nevýrazné pozície. Čiže štvrté a piate umiestnenie, ktoré síce nie je zanedbateľné, ale medailou sa neoceňuje. Na konci každej „trate“ sú zárezy, ktoré zobrazujú pozíciu atlétov. Zhora medaily je tretie miesto a naspodku druhé.
Koľko času ste strávili prípravou medaily?
- Zadali nám to v škole dva týždne pred odovzdaním. Dokopy sme mali doniesť 42 skíc, finálnu verziu medaily v digitálnej podobe a plagát vo formáte A3, na ktorom mal byť športovec s medailou na krku. Návrhov medailí na skiciach bolo niekoľko desiatok, nie stoviek ako sa píše v médiách. Vždy keď si to prečítam, ma to pobaví.
Bola to vaša prvá súťaž, do ktorej ste sa zapojili?
- Áno, ale plánujem sa zapájať aj do ďalších. Víťazstvo je pre mňa veľká motivácia do budúcnosti a zároveň aj hlavný prostriedok, ako sa zviditeľniť a presadiť v odbore, ktorý študujem.
Aká je vaša odmena za víťazstvo?
- Vyhral som päťdňový pobyt v Číne v meste Nanjing s prístupom na otvárací ceremoniál mládežníckych olympíjskych hier, ale aj na každé športové podujatie, a tablet. V Číne ešte dostanem set medailí s mojím víťazným návrhom.
Ako sa v Číne budete dorozumievať?
- Nijako. Použijem translator alebo sa ich nebudem nič pýtať. (smiech)
Aké odvetvie dizajnu vás najviac zaujíma?
- Najviac ma láka transport dizajn, ktorý sa zaoberá dizajnom dopravných prostriedkov. Tým smerom sa chcem uberať. Zbožňujem aj priemyselný dizajn, ktorý je všade okolo nás. Najlepšie je, že máte možnosť to navrhnúť, pretransformovať svet. Dizajnéri sú pre mňa tvorcovia sveta.
Chcel by si zmeniť tvary áut?
- Chcem navrhnúť svoje auto! Vidieť ho na uliciach a povedať si, to je moje auto, ja som ho navrhol.
Značka auta bude aká?
- To neviem. Podľa toho, kde sa uchytím. Mojím snom je robiť v Pininfarine. Je to talianska prestížna dizajnová firma zaoberajúca sa konštrukciou áut. Spolupracuje s Ferrari, Alfaromeo, BMW... Jednoducho, je to môj idol.
SILVIA ŠTRBÁKOVÁ
Matej Čička Študent dizajnu vymyslel medailu za dva týždne.
PUBLIKOVANÉ 5. február 2014