Študenti Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vyvinuli aplikáciu príznačne nazvanú Kill Bills, ktorá zatočí s pokladničnými dokladmi z obchodov a sprehľadní výdavky.
Takmer každý asi pozná kultový film Quentina Tarantina Kill Bill. Práve podľa názvu tejto popkultúrnej snímky pomenovali aj aplikáciu, ktorá má za cieľ zlikvidovať problémy s pokladničnými dokladmi. Hovorí sa, že Slováci nie sú na tom najlepšie, pokiaľ ide o finančnú gramotnosť. Aplikácia Kill Bills môže mnohým pomôcť. ,,To bol vlastne aj jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli práve pre takúto aplikáciu. Ak človek sleduje výdavky, tak určite jednoduchšie zistí, na čo míňa zbytočne veľa a čo by vedel zmeniť," vysvetľuje Branislav Pecher, jeden zo štvorčlenného tímu riešiteľov. Na projekte Kill Bills ďalej spolupracujú Michal Kováčik, Pavol Ondrejka a Jozef Mláka.
Aplikácia je iba nástroj na to, ako ušetriť čas pri sledovaní výdavkov, ak majú používatelia aspoň akú-takú motiváciu zmeniť vlastnú finančnú situáciu.
S aplikáciou zatiaľ fungovali iba v beta prevádzke, čo okrem iného znamená, že ju využívala len malá skupina ľudí. ,,Požiadali sme ich, aby nás informovali o prípadných nedostatkoch alebo chybách, ktoré možno odstrániť pred nasadením do ostrej prevádzky." Prvými testermi boli príbuzní tvorcov aplikácie.
Koľko míňame. ,,Aplikácia Kill Bills sa skladá z dvoch častí: jednou je mobilná aplikácia a druhou webové rozhranie. Mobilná aplikácia slúži na vytvorenie a prvotné spracovanie fotografie bločku. Aplikácia obsahuje rozhranie, ktoré dáva používateľom spätnú väzbu o tom, čo vidí a či sa na obrazovke nachádza bloček. Ak fotografia nie je vhodná na spracúvanie, možno bloček odfotografovať znovu," podrobnejšie vysvetľuje jeden z tvorcov B. Pecher. Dodáva, že ak fotografia bločka vyzerá dobre, tak sa odošle na ich server, kde sa ďalej spracuje. Najprv sa prevedie z obrázka na digitálny text. Z neho sa vyberú dôležité údaje ako názov obchodu, adresa, dátum, položky a cena. ,,Všetky údaje sa potom uložia a umožní sa ich zobrazenie na časti webového rozhrania aplikácie, kde sa z bločkov robia rôzne štatistiky míňania v danom mesiaci," spresňuje B. Pecher.
Ako vznikol nápad. Fakulta informatiky a informačných technológií STU každý rok ponúka študentom v rámci bakalárskeho projektu pracovať na niečom praktickom. Základnou myšlienkou je vymyslieť inovatívnu aplikáciu pre medzinárodnú súťaž Imagine Cup, ktorú organizuje Microsoft. ,,Prihlásili sme sa, lebo sme si to chceli vyskúšať. Na začiatku sme sa rozhodovali, čo chceme robiť. Postupne sme dospeli k tomu, že chceme vyriešiť automatické zdieľanie výdavkov, keďže to nám bolo ako študentom najbližšie," spomína na začiatky B. Pecher.
Z nápadu neskôr prešli na reálne sledovanie výdavkov. Uvedomili si, že riešenie môže byť užitočné. ,,Postupom času by sa dalo venovať aj zdieľaniu," dodáva úspešný študent inžinierskeho štúdia.
Urobili si prieskum medzi ľuďmi. Chceli vedieť, či je problém reálny a či by niečo také ľudia uvítali. Niekedy v tom čase si tiež uvedomili, že každý človek má dnes pri sebe mobilný telefón a práve toto zariadenie by mohlo sprostredkovať jednoduché sledovanie výdavkov jedným klikom. ,,Na začiatku je fotografia bločku hneď po platbe. Po tomto momente nasledovali už len technické veci, ako to všetko zrealizovať," usmieva sa spokojne B. Pecher. Projektu venovali študenti okolo 15 až 20 hodín týždenne, aj v rámci školy. Funguje už vyše dvoch rokov.
Podpora školy. Slovenská technická univerzita vytvára pre študentov priestor venovať sa aj praxi. ,,Napríklad v prvom roku inžinierskeho štúdia existuje povinný predmet, kde sa ako študenti v tímoch zaoberáme praktickými projektmi od firiem," spresňuje B. Pecher.
Projekt Kill Bills pomohol študentom získať praktické skúsenosti. ,,Ďalším dôvodom, prečo sme to robili, bola aj určitá forma reprezentácie školy. Chceli sme zviditeľniť fakultu," hovorí B. Pecher. Praktické projekty pomáhajú aj pri štúdiu. ,,Popri práci na aplikácii som sa naučil mnohým veciam, niektoré som už využil. Viac mi to však pomôže v budúcej práci," dodáva.
Budúcnosť projektu i autorov. Študenti plánovali, že ak by o aplikáciu bol záujem a ľudia by ju chceli používať, vznikol by startup. ,,Túto aplikáciu by sme mohli ponúkať, a teda najmä predávať. Využitie je vo viacerých oblastiach, nielen pri sledovaní výdavkov obyčajných ľudí, ale aj napríklad ako uľahčenie práce účtovníkov. Ďalšie plány však závisia od toho, ako sa bude situácia vyvíjať," hovoríl B. Pecher. V súčasnosti je projekt v miernom útlme, ale všetci veria, že sa ešte rozbehne. Bola by ho škoda.
Hľadanie reálnych riešení dá niekedy študentom omnoho viac ako prednášky. ,,Určite je lepšie si vyskúšať veci v praxi, ako sa iba o nich učiť teoreticky. Naša fakulta sa tým viditeľne riadi, keďže v rámci predmetov je dosť silné zameranie na rôzne projekty, a nie iba na teóriu okolo," zdôrazňuje B. Pecher.
Práca popri škole môže študenta nasmerovať aj k ďalšej kariére. ,,Počas školy väčšinou ešte nevieme presne, čomu sa chceme venovať. Ale projekty, prípadne aj práca, nás dokážu usmerniť, zistiť, čo nás baví a čomu by sme sa chceli venovať. Určite je to tak v mojom prípade. Pred viac ako dvoma rokmi som netušil, čo chcem robiť. Dnes už mám veľmi dobrú predstavu. najradšej by som sa venoval niečomu podobnému ako pri aplikácii Kill Bills."
Priblížiť sa svetu. Téma prepájania školy s praxou a možnosti vycestovať do zahraničia je pre B. Pechera zložitá. Ako sám hovorí, študoval zatiaľ iba na Slovensku a porovnávať nevie.
,,Aj z počutia sa mi zdá, že Bratislava je oproti zvyšku Slovenska iný svet, najmä vďaka úsiliu priblížiť sa zahraničiu. Samozrejme, aj tu sa prejavujú typické problémy školstva, napríklad nedostatočné financovanie," zamýšľa sa mladý študent. ,,U nás v škole je silné prepojenie na prax, máme predmety priamo na to zamerané, ale aj iné predmety, ktoré vyučujú ľudia z firiem."
PUBLIKOVANÉ 5. december 2018