Ľubomír Bajaník, moderátor: „Študenti Fakulty informatiky STU prišli s nápadom ako lekárom zjednodušiť diagnostiku. Pomocou aplikácie dokážu jednoduchšie a rýchlejšie analyzovať napríklad snímky z magnetickej rezonancie.“
Silvia Majerová, redaktorka: „Skôr ako lekár stanoví diagnózu pacienta potrebuje analyzovať napríklad snímku z magnetickej rezonancie, či röntgenu. Pri nejednoznačných výsledkoch ich musí konzultovať s ďalšími odborníkmi. Takáto analýza obrazových dát je však časovo náročná a môže predĺžiť liečbu. Študenti informatiky prišli s návrhom ako sa lekári môžu podeliť o analýzu na mobilných zariadeniach.“
Martin Tamajka, vedúci tímu: „Vďaka met pix môžu dvaja, alebo viacerí lekári naraz diagnostikovať toho istého pacienta. Znamená to, že lekár na jednej strane, ktorý sa potrebuje poradiť, môže lekárovi na druhej strane napríklad vyznačiť oblasť, o ktorej si myslí, že sa v nej nachádza anomália a spýtať sa ho na jeho názor.“
Silvia Majerová: „Mladí vývojári aplikáciu upravujú, aby mohla v budúcnosti slúžiť aj na vzdelávanie študentov medicíny.“
Martin Tamajka: „Povedzme, že sa študenti učia analyzovať snímky magnetickej rezonancie za účelom diagnostiky roztrúsenej sklerózy. Bolo by teda dobré ak by im pedagóg vedel zazdieľať čo najviac takýchto vyšetrení.“
Silvia Majerová: „Študentský projekt vznikal na Fakulte informatiky STU deväť mesiacov a robili na ňom šiesti.“
Matej Války, študent 5. ročníka FIIT STU: „Mojou úlohou v tomto tíme bolo zastrešiť celkové technické problémy, ktoré sa riešili, ktoré nastali pri riešení projektu.“
Ján Mikuláš Zigo, študent 5. ročníka FIIT STU: „Dokopy všetkých nás to stálo možno tritisíc hodín práce. Ja konkrétne som sa zaoberal tvorbou používateľského rozhrania, čiže tak ako tá aplikácia vyzerá.“
Silvia Majerová: „Študenti by boli radi, keby sa ich nápad uchytil nielen na akademickej pôde, ale aj v lekárskej klinickej praxi. Vývoj aplikácie by podľa ich odhadov stál dvesto až tristotisíc eur.“
PUBLIKOVANÉ 21. apríl 2019