Viliam Stankay, moderátor: „Mladí slovenskí študenti pomáhajú vede svetového významu. Väčšina ľudí o ich prínose často ani nevie. Teraz vám predstavíme niektorých študentov, ktorí za ich prácu ocenil prezident republiky.“
Kristína Rehorčíková, redaktorka: „Najagresívnejší nádor mozgu dáva pacientovi šancu asi na rok života. Aj vďaka dvadsaťosemročnej doktorandke Maríne Cihovej by sa to mohlo zmeniť. Skúma, ako by sa dal takýto nádor zničiť pomocou dospelých kmeňových buniek.“
Marína Cihová, doktorandka, Ústav experimentálnej onkológie: „Majú jednu výnimočnú vlastnosť, respektíve schopnosť, a to je schopnosť vyhľadať v tele nádor, alebo nádorové tkanivo, doputovať k nemu a usídliť sa v ňom. Tam v podstate bola už len krátka cestička k myšlienke, ako by sa dali tieto kmeňové bunky využiť, čo by sa dalo do nich vložiť, aby boli schopné, keď k tomu nádoru sa dostanú, aby ho zničili.“
Kristína Rehorčíková, redaktorka: „Marína teraz skúma funkčnosť metódy. Ak sa preukáže, privedie liečbu nádoru k úspešnejším výsledkom. Podľa návrhu dvadsaťsedemročného architekta Michala Ganobjaka a jeho kolegu renovujú budovu bývalej elektrárne v Piešťanoch. Napriek medzinárodným oceneniam sa však projekty mladých architektov málokedy takto dostanú k slovu.“
Michal Ganobjak, doktorand, Fakulta architektúry STU: „Je tam aj tá druhá strana investora, ktorá väčšinou prichádza s ideou hotovou a už nie je možné, aby sa architekt podieľal tak na návrhu.“
Kristína Rehorčíková, redaktorka: „Pre Matúša Hyžného je vedecká činnosť najmä dobrodružstvo poznávania. Už desať rokov sa venuje paleontológii a geológii.“
Matúš Hyžný, vedecký pracovník v oblasti paleontológie: „Sme dokázali, že v niektorých oblastiach Slovenska bolo more pred pätnástimi miliónmi rokov, hlboké niekoľko sto metrov, čo sa tu neočakávalo v danom období.“
Kristína Rehorčíková, redaktorka: „Jedenásť najúspešnejších študentov - vedcov ocenil prezident Ivan Gašparovič v rámci ôsmeho ročníka projektu Študentská osobnosť Slovenska.“
PUBLIKOVANÉ 8. december 2012