PUBLIKOVANÉ 23. august 2011
Odlevu mozgov majú zabrániť nové kompetenčné centrá v Bratislave.BRATISLAVA. V zahraničí študuje okolo 20 až 30-tisíc mladých ľudí, také sú podľa Roberta Redhammera, rektora Slovenskej technickej univerzity, odhady posledný dvoch rokov.
„Je ich toľko ako v jednej veľkej inštitúcií,“ vraví rektor STU. „Značná časť z nich v zahraničí ostáva.“
Odlev študentov do zahraničia trvá podľa Redhammera už od 90. rokov. „Vtedy odišlo veľmi veľa ľudí študovať alebo žiť do zahraničia.“ Redhammer tým vysvetľuje dieru v generácii ľudí, ktorí teraz na odborných miestach chýbajú.
„Majú dvadsať rokov od skončenia školy, teraz by to boli maximálne výkonní ľudia a tí nám chýbajú na rozličnom stupni riadenia spoločnosti aj firiem. Je to jedna generácia,“ dodáva Redhamer.
Konkurencia Brno a Viedeň
O úniku mozgov hovorí aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). „Študenti nám utekajú do Brna alebo Viedne, tieto mestá sú pre nás konkurencia.“
Situáciu chce vedenie Bratislavy, spolu s vysokými školami a Slovenskou akadémiou vied riešiť premenou hlavného mesta na vedecké centrum Európy.
Poslúžiť na to majú peniaze z eurofondov, Bratislava už na ich použitie dostala potrebnú výnimku.
„Keďže Bratislava má vyšší hrubý domáci produkt na hlavu, ako je priemer Európskej únie, tak mesto mohlo čerpať fondy len veľmi obmedzene, tu nám bola udelená výnimka.“
O ďalšie peniaze a výnimku bude Bratislava žiadať aj v programe na roky 2014 až 2020. Prezident SAVky Jaromír Pastorek hovorí, že vtedy by mohlo byť peňazí viac.
Spojenie Patrónky a Mlynskej
Za 140 miliónov chce mesto, spolu so SAV-kou, STU, Univerzitou Komenského a Ekonomickou univerzitou vybudovať tri kompetenčné centrá. „Mali by sa povýšiť na národné kompetenčné centrá,“ hovorí primátor. Sústrediť by sa podľa primátora mali na tri oblasti – biomedicína, podpora materiálov a energetiky a informačné a komunikačné technológie.
Prepojiť by sa mal areál SAVky na Patrónke a Mlynská dolina a vysoké školy v Karlovej Vsi. Mesto chce na projekt poskytnúť pozemky a pomáhať v rámci stavebných konaní.
Pastorek hovorí, že výstavba by nemala prebiehať na zelenej lúke, mali by sa využiť a zmodernizovať už existujúce priestory. „Za dvadsať rokov nevznikla v meste žiadna vedecká alebo vzdelávacia inštitúcia,“ dodal.
Konkrétny projekt výstavby nových kompetenčných centier ešte nie je. Univerzity a SAVka ho chcú vypracovať do dvoch týždňov.