Študenti vytvorili návrhy na oživenie zóny Lafranconi
Text:
Ide o jeden z projektov Participatívneho rozpočtu 2013, prezentácia najzaujímavejších návrhov bude vo štvrtok 25. apríla o 18:00 v Lodenici pri botanickej záhrade.
BRATISLAVA. Priestor okolo Mosta Lafranconi v Bratislave a pod ním sa možno dočká obnovy. Nové lavičky, odpadkové koše, tribúny, ale aj terasové schody s plávajúcim mólom navrhli pre tento priestor študenti architektúry a krajinnej architektúry.
Ide o jeden z projektov Participatívneho rozpočtu 2013 s názvom Autonómna zóna Lafranconi.
Ako uviedol hovorca primátora Bratislavy Stanislav Ščepán, na projekt zatiaľ peniaze schválené nie sú. Ak však bude úspešný a mestskí poslanci ho odobria, obnova priestoru by sa mohla stať skutočnosťou.
Záujem o skvalitnenie priestoru betónovej plochy pod masívnymi stĺpmi mosta Lafranconi pri Fakulte telesnej výchovy a športu vyústil do workshopu, počas ktorého študenti spolu s organizátormi hľadali alternatívne riešenia využitia celého priestoru. Prezentácia najzaujímavejších návrhov bude vo štvrtok 25. apríla o 18:00 v Lodenici pri Botanickej záhrade.
Študenti pri tvorbe návrhov čerpali z požiadaviek verejnosti, ktoré získali z online formulára.
Nápady boli tradičné - lavičky, odpadkové koše či pitné fontánky, ale aj lezecká stena, komunitné záhrady či petangové ihrisko. Pomiešané skupiny študentov spolu s lektormi – architektami z praxe dobrovoľne a zadarmo vytvorili projekty, ktoré by v budúcnosti mohli skvalitniť priestor medzi ihriskami, Botanickou záhradou, hlučnou mestskou cestou a Dunajom.
Riešenia videli kolektívy študentov rôzne, informovala manažérka pre komunikáciu Slovenskej technickej univerzity Andrea Hajdúchová, študenti Fakulty architektúry STU sa tiež zapojili do tvorby. Pre autorov návrhov bolo dôležité najmä vytvorenie miesta pre subkultúry, pre začínajúcich umelcov a komunity.
Svahovanie terénu preto viacerí využili ako tribúny a nezabudli ani na príležitostné pódium pre akcie, ktoré by sa pod mostom mohli konať. Niektorí vytvorili i náučný chodník undergroundu či pohon osvetlenia stacionárnymi bicyklami, iní zasa pomaľovali stĺpy na dúhovo.
Cyklisti a chodci ako hlavní užívatelia priestoru dostali v projektoch nové sedenie a chodník. Dôležitým bodom každého projektu bolo spojenie miesta s Dunajom. Unikátny priestor nábrežia pretvorili študenti dokonca na terasové schody s plávajúcim mólom.
Zónu Lafranconi si predstavujú ako lokalitu, kde si ľudia budú môcť namočiť nohy v Dunaji ako na jedinom mieste na bratislavskom nábreží. V máji prebehne verejné hlasovanie, ktoré rozhodne o tom, ktoré nápady budú mať šancu na realizáciu začiatkom leta, dodala Hajdúchová.
PUBLIKOVANÉ 25. apríl 2013