Viliam Stankay, moderátor: „Vybitý telefón a externá nabíjačka, a vy nemáte prístup k elektrickej prípojke - takúto situáciu by mohol v budúcnosti vyriešiť vynález trojice študentov z Bratislavy. Ich prototyp nezvyčajnej externej nabíjačky zabodoval na medzinárodnej súťaži pre mladých inovátorov. Skončili v prvej trojke z takmer štyritisíc vynálezov.“
Anna Repková, redaktorka: „Energia vždy poruke. Branislav Brozmann sa pri nápade na externú nabíjačku inšpiroval cvičebnou pomôckou. Koncom októbra testovali študenti ešte len prvý prototyp, za mesiac a pol intenzívnej práce ho trikrát vylepšili a uspeli v silnej medzinárodnej konkurencii. Konštrukčnú stránku mal na starosti Martin Janák.“
Martin Janák, Strojnícka fakulta STU: „Toto je úplne prvý prototyp, čo som vyrobil. Je to príliš veľké a reálne by sa s tým veľmi zle narábalo. Dostali sme sa k druhému prototypu. Akurát sme prišli na ďalší problém, a to, že má zase malú zotrvačnosť. Vlastne sme prišli potom k tretiemu prototypu. Navrhol som ho tak, aby tam boli dutiny, ktoré som sa rozhodol vyplniť pieskom. Som si bol zobrať piesok na pieskovisko, ale akurát vtedy pršalo a mal som mokrý piesok, ktorý som asi hodinu natláčal do tej guličky. Stále to ale nebolo dosť, tak sme potom spravili ďalší prototyp, kde sme už osadili kovové závažia, ktoré zabezpečujú potrebnú zotrvačnosť.“
Anna Repková: „Ani táto podoba externej nabíjačky nie je definitívna. Andrej Zlámala, ktorý má na starosti elektronickú stránku, vidí veľký priestor na zlepšenie.“
Andrej Zlámala, Elektronická fakulta ČVUT v Prahe: „Myslím, že najväčšia výzva ešte príde. Do budúcnosti chceme určite všetku elektroniku mať vo vnútri, aby bola kompaktné umiestnená, bude vlastne navonok vidieť iba port. Ďalej je možné, že budeme mať taktiež elektronické rozbiehanie, aby vlastne nemusel byť vôbec kontakt s rotujúcou guľou, tým pádom si to vlastne iba človek elektronicky stlačením tlačítka roztočí a môže rovno krútiť v ruke.“
Anna Repková: „Za desať minút krútenia je možné zvýšiť nabitie batérie v mobile o pár percent, aj na tom však chce trojica inovátorov popracovať.“
Branislav Brozmann, Fakulta informatiky Masarykovej univerzity v Brne: „Nejde nám o to, aby sme s týmto vedeli priamo ten mobil hneď ako zo siete, lebo to asi sa nepodarí. Ale čo by sme vedeli, to je mobil nejako zachrániť alebo určité percento dobiť za nejaký čas, a by bola tá pridaná hodnota. Napríklad by to mohli využiť turisti alebo prípadne vo vlaku. Nájsť niekedy miesto, kde si zapojiť telefón, je tiež problém.“
Anna Repková: „Bonusom je, že projekt dbá na trvalú udržateľnosť. Jednak vyrobená elektrická energia je čistá, ale aj materiály, z ktorých je nabíjačka vyrobená, sú recyklovateľné.“