Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Viete, aký veľký, či skôr malý je jeden nanometer? Je to asi jedna stotisícina ľudského vlasu. A presne v takýchto nanosférach sa pohybuje výroba špeciálnych čipov. Tie naši vedci vyrábajú a testujú v špeciálnom laboratóriu, v ktorom aj zrnko prachu môže narobiť veľkú paseku.“
Ing. Marian Vojs, PhD., Ústav elektrotechniky a fotoniky FEI STU: „Čisté priestory, ktoré máme tu, sú stonásobne čistejšie ako sú operačné sály.“
Mária Ölvedyová, redaktorka: „V laboratóriu aj mala smietka prachu vie zničiť výsledok výskumu, a tak sa v ňom môže naraz pohybovať len päť osôb. Špeciálny odev je samozrejmosťou a neminul ani nás, hoci nášmu kameramanovi bol jednoducho prikrátky. Čo v prípade, že si kýchnete?“
Ing. Marian Vojs, PhD., Ústav elektrotechniky a fotoniky FEI STU: „Tak si zničíme vzorky.“
Mária Ölvedyová, redaktorka: „Pred vojdením do laboratória musí každý prejsť takoutou vzduchovou sprchou. V tomto laboratóriu sa vyrábajú čipy, ktoré dokážu vo vode detekovať ťažké kovy, pesticídy, či iné škodlivé látky.“
Ing. Marian Vojs, PhD., Ústav elektrotechniky a fotoniky FEI STU: „Vieme veľmi rýchlo a ľahko zistiť, či v konkrétnom roztoku sa nachádzajú látky, ktoré by nás mohli zabiť, alebo otráviť.“
Mária Ölvedyová, redaktorka: „Na to, aby senzor vznikol, misia na takúto kremíkovú platňu naniesť špeciálnymi postupmi ďalšie chemické vrstvy rôznych látok. Pri výrobe sa pracuje s teplotami nad sedemsto stupňov.“
Ing. Marian Vojs, PhD., Ústav elektrotechniky a fotoniky FEI STU: „Nachádzame sa vlastne v najdôležitejšej časti čistých priestorov. Tu sa pripravuje štruktúra senzoru. Najdôležitejšou vrstvou je diamantová vrstva, ktorú na Fakulte elektrotechniky a informatiky priamo vyrábajú, alebo, ako sami hovoria, nechajú ju rásť.“
Ing. Marian Vojs, PhD., Ústav elektrotechniky a fotoniky FEI STU: „Je to vlastne velikánska žiarovka, v ktorej sú volfrámové vlákna a sú tieto vlákna vyhriate na dvetisíc stupňov. Do takejto komory privedieme plyn metán a vodík. A pri vhodných podmienkach približne šesťsto stupňov rádovo niekoľko hodín nám vyrastú diamantové zrná.“
Mária Ölvedyová, redaktorka: „Žiadne šperky tu však neočakávajte. Stále ostávame v mierkach, ktoré sú pre ľudské oko jednoducho neviditeľné.“
Ing. Marian Vojs, PhD., Ústav elektrotechniky a fotoniky FEI STU: „Ľudský vlas má sto mikrometrov, takže našich zrniečok diamantových sa tam zmestí sto kusov.“
Mária Ölvedyová, redaktorka: „A tu vidíte výsledok. Je to síce miniatúrny, ale významom veľký senzor, ktorý zohráva veľkú úlohu nielen v environmentalistike, ale aj medicíne.“
prof. Ing. Robert Redhammer, PhD., rektor STU: „Boli tu rôzne vyvíjané senzory na zisťovanie prítomnosti látok v krvi, ktoré sú typické pre karcinómy, typické pre cukrovku.“
Mária Ölvedyová, redaktorka: „Problémom však je, že ich treba po istom čase v tele pacienta vymeniť. A práve v tomto superčistom laboratóriu vyvíjajú nanotechnológiami čipy, ktoré všetko zmenia.“
Ing. Marian Vojs, PhD., Ústav elektrotechniky a fotoniky FEI STU: „Takýto senzor je v podstate nezničiteľný.“
prof. Ing. Robert Redhammer, PhD., rektor STU: „Ja predpokladám, že v krátkej dobe na trh sa dostanú aj nové produkty, ktoré budú mať korene práve v laboratóriách na Slovenskej technickej univerzite.“