V stredu 10. apríla 2019 sa v Binariu na Starých Gruntoch v Bratislave stretli projekty s inovatívnym nápadom. V dvoch kategóriách, študenti a startupisti, súťažili nadšenci inovácií a nových technológií z celého Slovenska. Na 6. ročníku súťaže TECH INNO DAY mali prezentujúce tímy možnosť predstaviť svoj projekt, získať nové kontakty, partnerov či investorov. Cieľom podujatia bolo tiež ponúknuť účastníkom príležitosť zviditeľniť sa a šíriť povedomie o šikovných mladých Slovákoch.
Podujatie krátkym príhovorom otvoril nový rektor STU, prof. Ing. Miroslav Fikar, DrSc., a následne organizátor, InQb, spolu s generálnym partnerom ESET a Nadáciou ESET. Súťažné tímy hodnotila odborná porota, v ktorej nechýbali zvučné mená ako Palo Luka, Petra Dzurovčinová alebo Ján Cifra. Všetci účastníci si mohli tiež v priebehu podujatia vypočuť diskusie a rozhovory s inšpiratívnymi osobnosťami, ktoré boli tohtoročnou novinkou.
Pod jednou strechou sa zišlo 11 projektov z rôznych oblastí. Víťazné tímy boli celkom dva, z každej kategórie jeden. Zo študentských tímov vyhral projekt Caneless. Šikovní študenti prišli s nápadom ako pomôcť nevidiacim ľuďom. Vymysleli aplikáciu Caneless, ktorá vďaka Hololens okuliarom naviguje hendikepovaných ľudí v priestore prostredníctvom zvuku. Z firemných tímov zvíťazil startup HandCubeKeys. So svojou špeciálnou drevenou klávesnicou sa snažia pomáhať ľuďom s telesným, mentálnym a zrakovým postihnutím. Klávesnica je bezkontaktná, polohovateľná a každú jednu kocku je ľahko možné zmeniť na iný znak, obrázok alebo aplikačnú klávesu. Víťazné tímy získali finančný dar a ostatní súťažiaci si taktiež odniesli ceny od partnerov podujatia.
Slovenská technická univerzita v Bratislave podporuje mladé talenty nielen prostredníctvom tejto súťaže, ale aj vďaka Univerzitnému technologickému inkubátoru STU InQb, ktorý už štrnásty rok vytvára podmienky pre vznik úspešných firiem a pomáha startupom rásť.
http://skolskyservis.teraz.sk/vysoke-skoly/sutaz-startupov-stu-2019/48618-clanok.html