Ján Mečiar, moderátor: „Slovenskí vedci vyvinuli nový druh plastu, vďaka ktorému sa napríklad nešťastné igelitky rozložia na neškodné látky. Nákupné tašky z nového plastu by tak už nemuseli byť príčinou úmrtia a trápenia mnohých morských živočíchov.“
Anton Adamčík, redaktor: „Veľryba, ktorú zachytila nórska pobrežná hliadka, bola príliš vyslabnutá a podvyživená. Smrť bola pre ňu vykúpením a pitva poskytla aj odpoveď prečo.“
Terje Lislevand, zoológ univerzite v Bergene (preklad z nórčiny): „V žalúdku mala okolo 30 plastových tašiek, obalov a rôznych plastov, ktoré zhltla.“
Anton Adamčík: „Milovníci zvierat z celého sveta okamžite vyzývali obyvateľov k tomu, aby pri nákupoch namiesto plastových tašiek uprednostnili papierové. Lenže čo nám to pomôže ak takzvané igelitky vymeníme za papierové tašky, keď aj tak bežné smeti vyhadzujeme do kontajnera v takýchto plastových vreciach. Mnohé krajiny sa odpadu zbavujú jednoducho tak, že ich vyhadzujú do riek a z riek potom putujú do morí, kde vytvárajú obrovské plastové ostrovy a spôsobujú utrpenie i smrť živočíchov.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD., Ústav prírodných a synt. Polymérov FCHPT STU BA: „A že behom ja neviem pár rokov vychováme ľudí, aby to nevyhadzovali, je naivné.“
Anton Adamčík: „Riešením by mohli byť plasty, ktoré by sa za pomerne krátky čas rozložili. Takýto materiál už pred časom naši vedci vymysleli.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „Sa akože rozkladá, ale väčšinou len v komposte.“
Anton Adamčík: „Čiže v sladkej alebo morskej vode nie. Naši vedci však majú v talóne najnovšie aj taký.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „Je rozložiteľný v pôde, v slanej vode, v sladkej vode.“
Anton Adamčík: „A to dostatočne rýchlo na to, aby sa veľryby a iné živočíchy s ním dostali do kontaktu. Plast sa bude vyrábať z lacného odpadu.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „Z použitých fritovacích olejov. Len v samotnej Číne je okolo 3 milióny ton oleja ročne.“
Anton Adamčík: „Na patente spolupracujú s jednou českou a jednou slovenskou firmou. Okrem iného dobrou správou je aj to, že plat vyvinutý slovenskými vedcami sa aj plánuje vyrábať u nás doma na Slovensku, a to už o pár rokov.“
prof. Ing. Pavel Alexy, PhD.: „Sme mali ponuku od istých zahraničných veľkých firiem o odkúpenie toho patentu. My sme si povedali, že pôjdeme tou ťažšou cestou, aby sme niečo mohli urobiť aj u nás na Slovensku.“
Anton Adamčík: „Anton Adamčík, televízia JOJ.“
PUBLIKOVANÉ 19. február 2017