PUBLIKOVANÉ 16. júl 2008
Svet slovenského športu včera ráno opustil po ťažkej chorobe dlhoročný popredný atletický tréner, funkcionár, telovýchovný pedagóg a publicista Pavol Glesk. Smúti široká atletická rodina, no nielen tá, pretože odišiel človek, ktorý svojím profesionálnym i ľudským vkladom prerástol hranice kráľovnej športu.
Rodák z Lučenca, ktorý sa 30. januára dožil 77 rokov, sám počas aktívnej činnosti bežec na stredné trate, ako tréner priviedol na olympiáde v Mníchove 1972 na bronzový stupeň diaľkarku Evu Šuranovú - doposiaľ jedinú slovenskú atlétku, ktorá má kov spod piatich kruhov - a o dva roky neskôr aj k striebornej medaile na ME.
"Moja prvá myšlienka na stupni víťazov patrila trénerovi.
Za to, čo všetko pre mňa v živote urobil, " zdôraznila neraz vo svojich spomienkach na mníchovskú olympiádu Eva Šuranová.
Pavol Glesk v Mníchove doviedol do olympijského finále, na stovke, aj svoju vtedajšiu manželku Evu, ktorá počas kariéry štartovala na troch OH a v sezóne mníchovských hier bola časom 11, 0 sekundy spoludržiteľkou svetového rekordu.
Trénerskými rukami Pavla Gleska prešli aj ďalšie vynikajúce atlétky - majsterka Európy v behu na 400 m z roku 1966 Anna Chmelková či slovenská rekordérka v behu na 400 m a 800 m Jozefína Čerchlanová.
V rokoch 1960 - 1963 stál Pavol Glesk v role predsedu na čele slovenskej atletiky, ako jedna z hlavných postáv nechýbal ani pri zrode medzinárodnej atletickej Veľkej ceny Pravdy v Bratislave, ktorá neskôr prerástla do svetoznámeho mítingu Pravda-Televízia-Slovnaft.
Významné bolo jeho pôsobenie v olympijskom hnutí.
V rokoch 1990 - 1992 bol podpredseda Československého olympijského výboru, viedol "federálnu" výpravu Čechov a Slovákov pod hlavičkou ČSFR na ZOH 1992 v Albertville, bol prvý predseda Slovenskej olympijskej spoločnosti, predseda Slovenskej olympijskej akadémie a spoluzakladateľ medzinárodnej olympiády detí a mládeže Kalokagatia v Trnave. Bol čestný člen Slovenského olympijského výboru. Myšlienky humanizmu a európskej integrity presadzoval ako podpredseda Spoločnosti Ferdinanda Martinenga. Ako univerzitný profesor na trnavskej katedre Materiálovotechnologickej fakulty STU okrem mnohých publikácií, ktorých bol autorom, inicioval viaceré špičkové vedecké semináre.
"Charakterizovala ho najmä obrovská pracovitosť, " zaspomínala si na jednu z jeho hlavných čŕt súčasná predsedníčka Slovenského atletického zväzu Mária Mračnová. Bývalá špičková výškarka, štvrtá na montrealských OH 1976, ktorá nikdy nezabudne trebárs na "debaty pred Montrealom o tréningu a taktike, či na rozhovory počas dlhých rokov v kruhu svojich blízkych, kde sa pretriasali okrem atletických aj témy futbalové".
Posledná rozlúčka s Pavlom Gleskom bude v pondelok 21. júla o 11. 45 h v bratislavskom krematóriu.