Ľubomír Bajaník, moderátor: „Svetovo uznávaná vedkyňa, prezidentka Európskej organizácie pre toxikológiu In vitro doktorka Helena Kanďárová sa aktuálne venuje výskumu ochorenia COVID-19 na pľúcnych tkanivách. Pokračuje vo svojom doterajšom výskume alternatívnych metód. Tie nahrádzajú testovanie na zvieratách.“
Ľubica Hargašová, redaktorka: „Pôvodne chcela byť lekárkou. Lákala ju plastická chirurgia. Nezobrali ju. Ale Slovenská technická univerzita Fakulta chemickej a potravinárskej technológie jej ponúkla inú možnosť. Dnes je uznávanou toxikologičkou. Stretli sme sa v laboratóriu tkanivovej kultúry, kde pracuje s 3D modelmi ľudskej kože a rohovky.“
Helena Kanďárová, Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV: „ Ja som k tejto technológii prišla počas môjho doktorandského štúdia v Berlíne, kedy som sa zaoberala výskumom a vývojom alternatívnych metód pre hodnotenie kozmetiky. Tak sme prešli na chemické látky. No a tam som sa vlastne venovala výskumu, ktorý mal nahradiť jeden z takých bežných toxikologických testov, ktorý sa vykonáva na králikoch a mal teda tento výskum sa vykonávať na 3D tkanivových modeloch.“
Ľubica Hargašová: „Výsledky z laboratória sa rýchlo dostali do európskej legislatívy a testy kožnej dráždivosti na králikoch úplne nahradila umelá koža.“
Helena Kanďárová: „Bol to veľký úspech a zároveň mi to otvorilo dvere do sveta.“
Ľubica Hargašová: „Po úspešnom pôsobení v Nemecku prišla pracovná ponuka z Ameriky. Na Slovensku založila a desať rokov viedla európsku centrálu významnej biotechnologickej spoločnosti, kde okrem tkanivových modelov pre Európu pokračovala vo vývoji inovatívnych toxikologických metód.“
Helena Kanďárová: „Okrem teda validácie toho kožného modelu sme sa venovali teda aj vývoju metódy pre očnú dráždivosť a ďalším úspechom bol vývoj podobnej metodiky pre zdravotnícke prostriedky.“
Ľubica Hargašová: „Žala jedno ocenenie za druhým, ale chcela sa posunúť ďalej. Dnes je v centre experimentálnej medicíny Slovenskej akadémie vied, kde vytvorila laboratórium nových možností.“
Helena Kanďárová: „Minulý rok sme boli uznaní za dostatočne vybavených a dostatočne erudovaných na to, aby sme sa podieľali na veľkých medzinárodných validačných štúdiách.“
Ľubica Hargašová: „Vo svete sa vakcíny a lieky proti COVIDu stále testujú na zvieratách. Je aj v tomto prípade šanca na zmenu?“
Helena Kanďárová: „Jedna vec, ktorá nie je úplne možno známa je, že klasické modely laboratórnych myší a potkanov nie sú veľmi vhodné pre výskum COVIDu, pretože tie odozvy sú iné ako u ľudí, ale musím povedať, že 3D tkanivové modely pľúcne alveolárne, ktoré sú k dispozícii a ktoré sú vyrábané z ľudských buniek sú veľmi často využívaným modelom a dá sa na nich veľmi rýchlo pretestovať veľké množstvo látok a oni sa vyrábajú teda aj tu v Bratislave a máme dokonca projekt podaný pre prácu na týchto 3D tkanivových modeloch a vývoj nových liečiv. Takže dúfam, že dostaneme pozitívne hodnotenie, aby sme mohli aj my tu na Slovensku rýchlo začať pracovať na podobných témach aké už sa riešia v zahraničí.“