Vedci už vedia, ako na alzheimera. Tvrdia, že pred týmto ťažkým mozgovým ochorením nás ochráni jednoduché riešenie – preventívne užívanie liekov! Práve nasadenie liečiv už v prvých fázach má stopnúť chorobu, proti ktorej je dosiaľ veda bezmocná.
Výskumníci z Cambridgeskej univerzity v Anglicku skúmali molekuly s názvom Brichos, ktoré sa bežne nachádzajú v našom tele. Zistili, že táto „rodina" Brichos, ktorá sa skladá z rôznych bielkovín, dokáže výrazne spomaliť tvorbu chorobných amyloidov, plakov v mozgu. Práve chorobné plaky vznikajú pri tomto ochorení. Podľa výskumníkov samotné molekuly Brichos nie sú vhodné na výrobu liekov. Podľa nich to však dokazuje, že na toto mozgové ochorenia treba nasadiť lieky v ranej fáze. Vyslovene vravia, že ľudia by mali brať lieky preventívne. Na vývoji liečiv už aj začali pracovať, no bližšie informácie o nich zatiaľ neposkytujú. Uznávaná výskumníčka zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Svatava Kašparová je presvedčená, že to môže fungovať!
Naša vedkyňa: Je to jediná cesta
Doktorka Svatava Kašparová sa výskumom Alzheimerovej choroby zaoberá veľa rokov. „Vo výskume je teraz celosvetový trend zamerať sa na rané štádiá ochorenia, vtedy sa ešte dá mozog zachrániť. V pokročilom štádiu, keď choroba výrazne zmení štruktúru mozgu, to už nie je možné," vysvetľuje. S nápadom britských vedcov, aby ľudia brali preventívne lieky proti alzheimerovi, bez váhania súhlasí. Podľa nej je to jediná cesta, ako stopnúť toto degeneratívne mozgové ochorenie. „Je dokázané, že liek, ktorý sa predpisuje na vysoký cholesterol, účinkuje aj na mozgové vlákna. Liek proti alzheimerovi by preventívne užívali ľudia, ktorí majú predispozície na túto chorobu. Prostredníctvom magnetickej rezonancie mozgu dnes už vieme zistiť, o ktorých ľudí presne ide," dodala odborníčka.
Hlási sa skoro
Pri Alzheimerovej chorobe vznikajú v mozgu chorobné plaky amyloidy. Tok impulzov, teda nervových vzruchov sa potom naruší. To, prečo vôbec vznikajú chorobné plaky, nie je doteraz vysvetlené. Ľudia s alzheimerom majú problémy s pamäťou, rozprávaním, učením, rozhodovaním sa či plánovaním. Alzheimerova choroba väčšinou postihuje ľudí starších ako 65 rokov. Vedci však upozorňujú, že rané štádiá sa začínajú už v 40-ke. Ľudia s Alzheimerovým ochorením strácajú ako prvú krátkodobú pamäť.
Neobchádza ani známych
Alzheimerovu chorobu mal aj známy český skladateľ a textár Petr Hapka (+ 70), ktorý zomrel len nedávno. Alzheimer potrápil takisto bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana (+ 93).
Príznaky Alzheimera
1. Chorý často zabúda. 2. Nevie robiť veci, s ktorými predtým nemal problém. 3. Má ťažkosti s rečou, neviete nájsť vhodné slová. 4. Je dezorientovaný, stratí sa aj na ulici, kde býva. 5. Stráca úsudok, v lete sa oblečie do kožucha a podobne. 6. Veci kladie, kam nepatria, napríklad žehličku do chladničky. 7. Nevie myslieť – nedokáže vyplniť poštovú poukážku. 8. Býchlo a bez zjavnej príčiny sa uňho mení nálada. 9. Mení sa jeho osobnosť – je podozrievavý, roztržitý alebo vystrašený.
PUBLIKOVANÉ 19. február 2015