. Nie gramáž papiera či lakovaná obálka, ale dravosť, sviežosť a žurnalistický talent pri tvorbe článkov, fotografií, ilustrácií či grafike. To sú znaky a prejavy, ktoré hodnotila porota celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero 2010. Pätnásty ročník súťaže vyhodnotili dnes vo Zvolene.
Zmyslom Štúrovho pera, ako poznamenal jeden z porotcov Pavol Vitko, šéfredaktor časopisu Obrana, však nie je súťaž, ale výmena skúseností, nové informácie, inšpirácia a nové priateľstvá. Na dvojdňové vyhodnotenie súťaže, ktoré sa tradične koná vo Zvolene, pozývajú organizátori vždy okolo 150 nádejných novinárov z celého Slovenska, ktorí na ňom majú jedinečnú príležitosť besedovať s profesionálnymi novinármi či pedagógmi žurnalistiky.
Tento rok prišli medzi študentov bývalí víťazi Štúrovho pera, redaktori denníkov SME Tomáš Bella a Pravda Lukáš Milan a televízni moderátori Patrik Herman a Martina Dratvová.
"Štúrovo pero je liahňou novinárov. Vždy vtipkujem, že by sme sa my, staré novinárske kreatúry, mali začať báť o svoje stoličky," povedal Patrik Herman. "Práve na tejto akcii mnohí prídu na to, že novinárčina je niečo, čo by ich možno tešilo a napĺňalo. Z veľkého množstva účastníkov tejto súťaže sa stali profesionálni novinári, viacerí sú dnes celoslovensky známi alebo sú z nich známi hovorcovia. Štúrovo pero je nepochybne najprestížnejším podujatím tohto druhu na Slovensku."
Herman sa stal ešte ako študent trnavského gymnázia absolútnym víťazom Štúrovho pera, v ďalších rokoch vyhrával so školským časopisom Nový blesk, ktorému šéfoval. Posledných desať rokov je porotcom súťaže. "Tým, že Nový blesk vyhral tento ročník súťaže, sa po desiatich rokoch vrátil späť na výslnie," dodal Herman. Víťazný časopis získal odmenu 165 eur.
Porota sa rozhodla tento rok udeliť aj výnimočnú a zároveň najvyššiu cenu Zlaté Štúrovo pero. Za dlhodobo výborný časopis, ktorý sa viac rokov po sebe umiestňuje na popredných miestach súťaže, získal cenu Ťahák z Gymnázia vo Vrábľoch. Cena je spojená s právom uverejňovať jeden rok na obálke časopisu symbol Zlaté Štúrovo pero. Redakcia navyše získala cenu vo forme výcviku prežitia vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť.
"Minulý rok sme získali prvé miesto, čo nás veľmi motivovalo, aby sme pokračovali ďalej a aby sme sa ešte viac vylepšili. Sme fakt šťastní," povedala Barbora Belovická z Ťaháka. Jeho redaktori si tiež budú môcť natočiť spravodajský príspevok v televízii, ktorá patrí medzi organizátorov súťaže. Ich príspevok odvysielajú v televíznych novinách. "Je to fantastické," dodala Belovická.
Tím časopisu Ťahák.
Súťaž sa od roku 2000 stala vďaka finančnej, odbornej a organizačnej pomoci partnerov z oblasti médií najprestížnejším podujatím svojho druhu na Slovensku. Nádejní žurnalisti dostávajú hodnotné ceny a zaujímavé sú tiež finančné odmeny pre viaceré ocenené časopisy. Europoslanec Vladimír Maňka, pod ktorého záštitou sa podujatie konalo, desiatim najúspešnejším umožní vycestovať do Bruselu.
Dvojdňového vyhodnotenia súťaže sa zúčastnilo asi 150 nádejných žurnalistov.
Ocenení
Stredoškolské časopisy
1. miesto: Nový blesk (Športové gymnázium Trnava), 2. miesto: Kalazancio (Piaristické gymnázium Nitra), S3GA (Spojená škola Nitra), 3. miesto: Kanál (Gymnázium Námestovo), Preklepy (Gymnázium Levice), Stretnutia (Gymnázium Kežmarok).
Vysokoškolské časopisy
1. miesto: Atteliér (Fakulta masmediálnej komunikácie v spolupráci s filozofickou fakultou a Fakultou prírodných vied UCM Trnava), 2. miesto: Občas nečas (Univerzita Konštantína Filozofa Nitra), 3. miesto: Zumag (Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty katolíckej univerzity Ružomberok), Oko/časopis (Slovenská technická univerzita Bratislava).
Novinárske príspevky stredoškolákov
1. miesto: Radovan Potočár (Gymnázium Levice), 2. miesto: Eva Tomšíková (Škola knihovníckych a informačných štúdií Bratislava), 3. miesto: Veronika Báštyová (Obchodná akadémia Bratislava).
Novinárske príspevky vysokoškolákov
1. miesto: Eva Bačinská (Lekárska fakulta Univerzity Palackého Olomouc) za súbor troch tematicky rôznorodých príspevkov, 2. miesto: neudelené, 3. miesto: Veronika Mišíková (Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Bratislava) za interview s Alainom Coolsom, veľvyslancom belgického kráľovstva v SR, publikovanom na internete.
Absolútny víťaz súťaže: Časopis Ťahák (Gymnázium Vráble)
Porota hodnotila 71 stredoškolských a 6 vysokoškolských časopisov a 22 novinárskych prác študentov.