V médiách bolo okolo toho veľa kriku. Slovensko chce pritiahnuť úspešných Slovákov zo zahraničia naspäť k nám a zaplatiť im veľa veľa peňazí. A naozaj, môžu dostať aj 50 tisíc eur, ale podmienky zatiaľ splnilo len deväť kandidátov.
Pavol Jakubec je tichý nenápadný chalan, ktorý má 38 rokov.
Chemik, ktorý sa vrátil z Oxfordu a Harvardu, vyvinul tam nové antibiotiká a dvakrát publikoval článok v Nature nedostane ani cent. Tak pre koho to vlastne je?
Ako sa vedec k peniazom nedostal
Pavol Jakubec je tichý nenápadný chalan, ktorý má 38 rokov. Pôsobil dva roky na Oxforde a publikoval článok v najšpičkovejšom vedeckom časopise Nature spolu s držiteľom Nobelovej ceny za chémiu. Potom sa dostal na Harvard, čo je najprestížnejšia škola na svete. Dva roky driny priniesli ovocie. Zostavil molekulu, ktorá má šancu stať sa veľmi účinným antibiotikom novej generácie. Zase publikoval článok v Nature, čo sa nepodarí ani niektorým profesorom z Oxfordu. Uviedla v článku pre PLUS 7 DNÍ Martina Utešená.
Potom sa vrátil na Slovensko a svojim mozgom, menom a skúsenosťami pomáha vo výskume Slovenskej technickej univerzity. Myslíte si, že takýto človek by mal dostať podporu pre mladých vedcov od Ministerstva školstva? Aj on si to myslel. Ale potom zdvihol telefón a na ministerstve školstva zistil, že nespĺňa kritériá. Vníma to takto.
Ministerstvo školstva spustilo v júli 2015 program, ktorý sa volá Návrat domov. Finančná podpora pre slovenské kapacity v zahraničí, ktoré sa sem vrátia je od 10-tisíc do 50-tisíc eur podľa toho, či ide o študenta alebo experta. Problém Pavla Jakubca je, že človek, ktorý sa uchádza o tieto peniaze sa nemôže zamestnať len tak na Slovenskej technickej univerzite. Musí robiť prácu, ktorá je v ponuke programu. Aktuálne je to napríklad ekonomický analytik na Ministerstve financií, alebo výskumný pracovník v Národnej banke Slovenska.
Pre chemika Jakubca preto neexistuje pozícia, ktorú by mohol obsadiť. Navyše v zahraničí nepôsobil 10 rokov, ale len štyri, to je jedno že to boli najlepšie univerzity sveta.
Keby sa chcel o peniaze uchádzať ako mladý vedec, musel by v zahraničí dokončiť druhý alebo tretí stupeň vzdelania a musí to byť jedna z 500 najlepších univerzít. Pôsobil síce na Hrvarde, čo je medzi univerzitami číslo 1, ale doktorský titul získal na Slovensku a nie v Amerike. Toto bol ďalší dôvod, ktorý ho z programu Návrat domov vylúčil.
Peniaze z ministerstva za celý čas získalo len deväť slovenských mozgov, ktoré pôsobili v zahraničí. "Jednotlivým žiadateľom (mladým odborníkom / expertom) boli schválené finančné prostriedky v celkovej výške 288-tisíc eur a inštitúciám finančné prostriedky v celkovej výške 350 071,82 eur," napísala hovorkyňa rezortu Ivana Skokanová. Keď exminister školstva Juraj Draxler tento program spúšťal vyhlásil, že na Slovensko vďaka nemu dostane 50 expertov ročne. Trochu mu to s deviatimi ľuďmi za celý čas fungovania projektu nevyšlo. V tvrdých kritériách ministerstvo aj tak pokračuje.
PUBLIKOVANÉ 22. apríl 2017