Viliam Stankay, moderátor: „Má antibakteriálne účinky, upokojuje psychiku a môže skrátiť dobu liečenia. Masívne neupravené drevo ako súčasť nemocničného prostredia testujú v čakárni Národného onkologického ústavu v Bratislave. Pozitívny vplyv na pacientov skúma Slovenská technická univerzita.“
Elena Senková, redaktorka: „Drevený nábytok je hygienickejší ako plastový. Potvrdili to testy vedcov zo Slovenskej technickej univerzity. Testy nerobili iba v laboratóriách, ale aj priamo v novej čakárni Národného onkologického ústavu. Staré koženkové lavice nahradili masívnym drevom bez povrchovej úpravy a porovnávali ho s ostatnými plastovými stoličkami v čakárni.“
Barbora Kaliňáková, Ústav biochémie a mikrobiológie FCHPT STU BA: „Mikrobiálnu analýzu prostredia sme robili každé tri mesiace. Po rekonštrukcii počet mikroorganizmov vo vzduchu aj na plochách klesol. Predtým bolo asi päťdesiat kolóniotvorných jednotiek, teraz je to možno o polovicu menej.“
Elena Senková: „Neupravené drevo zabíja mikróby dvoma spôsobmi. Ako porézny materiál ich vtiahne do vnútra a vysaje z nich vodu. Navyše ich ničí chemicky. Obsahuje antibakteriálne látky. Rôzne polyfenoly, triesloviny aj terpenoidy. Teda éterické živice, ktoré dávajú drevu charakteristickú vôňu. Drevo však pomáha aj pri regenerácii a liečbe. Ľudia naň podvedome reagujú pozitívne.“
Veronika Kotradyová, spoluautorka projektu, Fakulta architektúry STU BA: „Príjemná farba, ktorá nie je ani príliš teplá, ako je napríklad oranžová, alebo červená, je taká akurát zemitá, ktorá nevyvoláva v ľuďoch nejaké silné stimuly. Na dotyk je príjemné, je primerane teplé, pôsobí uvoľňujúce a znižuje pulz. Aktivujú sa tie časti mozgu, ktoré súvisia s pocitom pohody. Prehlbuje sa dýchanie.“
Miloš Drgoňa, prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ: „Máte pocit, že ste niekde vo welnese, alebo v nejakom prírodnom prostredí na horách, takže myslím si, že už len tento samotný pocit, ktorý vám navodí pozitívne myšlienky v tomto prostredí je veľmi dôležitý.“
Elena Senková: „S nápadom prerobiť čakáreň prišiel onkopacient a zároveň architekt Martin Voleš. Keďže testy priniesli dobré výsledky, vedci plánujú použiť drevené lavice aj na neonatológii v Košiciach.“
PUBLIKOVANÉ 5. júl 2017