Ľubomír Bajaník, moderátor: „Odborníci tvrdia, že Bratislave tisícročná voda nehrozí a stúpajúcu hladinu zachytia protipovodňové hrádze. Situáciu by však mohol skomplikovať fakt, že dno rieky je zanesené a vysoká voda preteká Dunajom už pomerne dlho.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Hydrologička tvrdí, že ak chceme predpokladať, ako sa asi bude rieka správať, musíme vychádzať z minulosti.“ Pavla Pekárová, riaditeľka Ústavu hydrológie SAV: „Robili sme model, katastrofický model pre Bratislavu. A robili sme to na základe povodne z roku 1954. By mohlo byť mesto, tieto oblasti, ako je Petržalka, Vydrica a samozrejme Staré Mesto, zaplavené.“
Viliam Macura, vedecký pracovník Stavebnej fakulty STU: „Bratislava je ohrozovaná vo viacerých úsekoch, a navyše je ohrozovaná ešte aj zo spätného vzdutia Moravy.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Toto je jedna z mála značiek, ktorá sa zachovala v Bratislave ako smutná spomienka na povodeň. V roku 1850 sa dostal Dunaj až na tieto miesta. Podľa hydrológov môže stúpajúci Dunaj ešte prekvapiť. Mestá nad Bratislavou, podobne ako hlavné mesto, si postavili ochranné hrádze. Vlna, ktorá k nám prichádza, sa tak nemá k de rozliať.“
Pavla Pekárová, riaditeľka Ústavu hydrológie SAV: „Ak ju my udržíme v koryte, presunie sa k Medveďovu, k Štúrovu, k Nagymarosu vo veľmi vysokej výške. Tohto roku, oproti povodni z 2002, je pri Dunaji zakotvených veľmi veľa lodí. A to všetko dvíha hladinu, bráni to prietoku.“
Monika Hucáková, redaktorka: „A prietoku bráni aj zanesené dno. V roku 2002 bola pri rovnakom prietoku hladina nižšia. Do koryta sa dnes zmestí menej vody. Špecifikom tohto povodňového obdobia je aj fakt, že je veľmi dlhé, čo by nemuseli vydržať niektoré hrádze, pokiaľ ich voda premočí.“
PUBLIKOVANÉ 5. jún 2013