Zamestnávatelia majú dlhodobý problém obsadiť pracovné pozície, no napriek tomu si mnohí absolventi nevedia nájsť prácu.
Každý rok ich pribúda, a to najmä preto, že pri výbere vysokej školy a študijného odboru nemali práve šťastnú ruku. Aké odbory sa na Slovensku oplatí študovať, ak nechcete mať po škole problém so zamestnaním?
Nie o všetkých absolventov je záujem. Spoločnosť Profesia už po dvanásty raz zostavila rebríček odborov a škôl, ktoré sa oplatí študovať, ak chcete mať v budúcnosti isté zamestnanie. Tradične sa medzi najžiadanejšími odbormi na prvom mieste ocitli informatici. Za nimi nasledovali strojári a technici. Najhoršie dopadli absolventi športových odborov a vyštudovaní teológovia. Študovať niektorý z najžiadanejších odborov sa oplatí aj kvôli platovým podmienkam. Taký informatik v priemere zarobí viac než 1 840 eur v hrubom a technik takmer 1 400 eur.
Tieto odbory sa oplatí študovať, ak chcete mať istotu, že sa po škole zamestnáte.
Zdroj - Zdroj - Profesia.sk
Odbor však nie je všetko. Veľmi dôležité je aj to, ako vás škola na výkon povolania pripraví. Podľa záujmu o absolventov sa na najvyššie miesto v rebríčku dostala Ekonomická univerzita, ktorá obhájila svoje prvenstvo v záujme zamestnávateľov o absolventov medzi vysokými školami z minulého roka. Rovnako ako minulý rok skončila na druhom mieste Slovenská technická univerzita. Technickú univerzitu v Košiciach na tretej priečke predbehla Žilinská univerzita. Z TOP 10 vypadla Univerzita Konštantína Filozofa, ktorú nahradila Technická univerzita vo Zvolene. Spomedzi fakúlt má najžiadanejších absolventov na slovenskom trhu práce Fakulta informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite.
Podľa analýzy vysokoškolákov zďaleka toľko nepotrebujeme a malý zlomok ponúk vyžadoval vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa. Keď sa už rozhodnete ísť na vysokú školu, mali by ste dôkladne zvážiť odbor a hlavne sa sústrediť na prax. Tá je pre budúcich zamestnávateľov podľa analýzy dosť dôležitá. Mladí Slováci by sa preto mali zaujímať o odvetvie, v ktorom chcú pracovať, už počas štúdia.
https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/top-vysoke-skoly-slovensku-tymito-odbormi-zarobite-aj-dve-tisic