Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Vracanie sa k najstarším stavebným materiálom, ekologický prístup a takzvané zdravé bývanie, to sú základné princípy v modernej architektúre. Slovenskí architekti, ktorých ocenili tento rok, predstavili aj jednu veľmi zaujímavú a nevšednú novinku.“
Andrea Marcišiaková, redaktorka: „Prírodné materiály sú alfou a omegou pri zdravom bývaní, dostávajú sa nielen do interiérov, ale aj na fasády a exteriéry domov.“
Michal Burák, architekt SKA: „Drevo na fasáde v zmysle použitia na vysunutých balkónoch, drevo v interiéri, na streche titánzinok, na pavlači použitý ťahokov, okná hliníkové trojsklá.“
Andrea Marcišiaková: „Hlina je jedným z najstarších stavebných materiálov a čoraz viac ľudí ju na stenách preferuje.“
Veronika Kotradyová, fakulta architektúry STU v Bratislave: „Chová sa to tak isto ako ovzdušie okolo, geniálne reguluje vlhkosť v prostredí, dokáže dostať tú klímu do optimálnych podmienok.“
Andrea Marcišiaková: „Najobľúbenejším prírodným materiálom je drevo, ktoré sa dá výborne kombinovať.“
Veronika Kotradyová: „Dnes je práve trend používať čo najmasívnejšie a v takej rustikálnej podobe drevo. Dokáže čistiť ovzdušie, pôsobí silno antibakteriálne.“
Michal Burák: „Biela a drevo, úžasná kombinácia. Dominuje biela, steny stropy, dokonca podlahy sú biele, je to veľmi svetlé v interiéri a v kontraste s drevom a s čiernou oceľou.“
Andrea Marcišiaková: „Architekt Michal Burák so svojím tímom prerobil starý mlyn na obytný dom. Za túto stavbu ich Spolok architektov Slovenska ocenil cenou Dušana Jurkoviča. A práve v tomto dome predstavili nevšednú novinku.“
Michal Burák: „Toto je kúpeľňa. Tu je spálňa, otvorená, bez dverí, druhá spálňa bez dverí a táto kocka, ktorá je kúpeľňou nemá strop.“
Andrea Marcišiaková: „Čiže ona je len taká akože vložená medzi.“
Michal Burák: „Vložená, áno. Sú zavesené vlastne lampy zo stropu, ktoré s priamo do kúpeľne nad vaňu. Čiže je to vyslovene taký open space.“
Andrea Marcišiaková: „Jedným zo zaujímavých tohtoročných architektonických počinov je aj táto čerpacia stanica. Hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť modernú a najmä ekologickú stavbu. Tým, že prepúšťa svetlo, znižuje náklady na osvetlenie. Pomocou trojskiel, zateplenia, centrálne riešeného ohrevu vody a tepelných čerpadiel sú byty výrazne energeticky úspornejšie. Podľa Michala Buráka je trendom stavať menšie bytové domy, ktoré sú lepšie z hľadiska socializácie a kontaktu rodín. Na Slovensku však stále prevládajú obrovské bytovky, ktoré sú výrazne lacnejšie. Andrea Marcišiaková, televízia Markíza.“
[Markíza, 19:00 09/11/2017]
PUBLIKOVANÉ 9. november 2017