Trénerov odhad: má na 10,15!
Šport 05/06/2013
Šprintér ADAM ZÁVACKÝ zvládol mediálny rozruch po senzačnom stovkárskom rekorde s nadhľadom
Osemnásteho mája v priebehu jedinej hodiny v Hodoníne dvakrát zlepšil slovenský rekord na 100 m (10,22 a 10,21) a splnil aj limit na augustové MS v Moskve. V európskych tabuľkách roka figuruje stále v prvej desiatke, no rád by sa posunul vyššie. Tréner Kristián Cupák tvrdí, že Adam Závacký môže zabehnúť stovku za 10,15. Ešte v tomto roku. Šprintér Slávie STU o týždeň v pondelok zakľakne do blokov v Prahe na Juliske na jubilejnom 20. ročníku Memoriálu Josefa Odložila.
- Bolo zložité dostať Adama na tento popredný európsky míting? – začali sme debatu so Závackého trénerom Kristiánom Cupákom.
„Ani nie, všetko išlo úplne hladko. Manažér Alfons Juck má dostatočne dobré kontakty, aby Adama na tieto preteky dostal. Navyše aj čas 10,21 má kvalitu, ktorá dáva predpoklady pre účasť na mítingu takejto kategórie.“
- Po rekorde ste si želali, aby sa váš zverenec dostal do behu so súpermi približne rovnakej výkonnostnej úrovne alebo o desatinku rýchlejšími. Splní sa vaše želanie už v Prahe?
„Určite pobeží český rekordér Veleba s osobákom 10,23, organizátori avizovali strieborného z pekinskej olympiády Thompsona z Trinidadu a mal by štartovať aj Jamajčan Sheldon Mitchell, ktorý má stovku za 10,14. Ďalšie mená zatiaľ nie sú známe, no míting patrí do kategórie EA Classic, takže mala by sa zísť kvalitná konkurencia.“
- Čomu ste sa venovali na tréningoch počas dvojtýždňovej súťažnej pauzy po rekordnej hodonínskej žatve?
„Prvý týždeň bol len regeneračný, Adam robil len rôzne kompenzačné cvičenia. Od druhého týždňa sme sa snažili dobiť baterky, obnoviť šprintérske návyky a trochu sme popracovali aj na sile. Viac-menej však naša príprava smeruje už prioritne k svetovému šampionátu v Moskve.“
- Vďaka rekordu sa Adam dostal dokonca aj na obrazovky komerčných televízií, čo sa veru našim atlétom nestáva často... Ako zvládol mediálny rozruch okolo svojej osoby?
„Myslím si, že sa s tým vyrovnal veľmi dobre. Žiadostí o rozhovor bolo veľa, preto sme si museli trochu prispôsobiť denný režim vrátane tréningov. Všetko však zvládol super. Snaží sa brať veci s nadhľadom, nepripúšťať si tlak na svoju osobu. Navyše vie, že jeho schopnosti sú ešte niekde inde.“
- Kam až podľa vás siahajú?
„V ideálnych podmienkach, ak pretaví svoj beh do podoby, o ktorú sa spoločne snažíme na tréningoch, môže uvažovať o čase na úrovni A-limitu na MS. Inak povedané, v jeho schopnostiach je stovka za 10,15.“
- Vravíte ideálne podmienky. Aké by ste si predstavovali?
„Určite slniečko, no nemusí byť tridsať stupňov, stačí medzi 20 a 25. Do chrbta by mu mal fúkať vietor 1,5 m za sekundu – úplne ideálny dvojmetrový ani nie je nutný mal by bežať na rýchlom povrchu s optimálnymi súpermi výkonnostne na jeho úrovni, prípadne o máličko rýchlejšími. Samozrejme, nemala by chýbať dobrá atmosféra, aby bolo zjavné, že o niečo ide.“
- Prejavil sa slovenský rekord v podobe zvýšenia financií na Adamovu prípravu?
„Z nášho atletického zväzu dostane 600 eur a na prijatí mu prorektor Slovenskej technickej univerzity Milan Sokol sľúbil maximálnu možnú podporu vrátane štipendia. Adam chvíľu študoval na tejto škole, no potom uprednostnil športové povinnosti. Od septembra sa však vracia naspäť na univerzitu. Prorektor sa vyjadril, že mu vytvoria také podmienky, aby mohol skĺbiť štúdium so športom.“
- Dostali ste vy alebo Adam gratuláciu k rekordu, ktorá vás špeciálne potešila?
„Dva dni po rekordnom výkone sme sa úplne náhodou obaja osobne stretli v Národnom športovom centre v Bratislave s predošlým rekordérom Igorom Kováčom. Bolo to veľmi milé, najúprimnejšia gratulácia bola jednoznačne od neho.“
- Viete vyčísliť, na koľko vyšla Adama príprava od jesene minulého roka?
„Rátajme: jesenné sústredenie vo Vysokých Tatrách stálo približne 400 eur, dvojtýždňový jarný tréningový kemp v španielskom Lloret de Mar 800 eur, na výživové doplnky sme minuli asi tisícku, na športový výstroj ako tenisky, tretry a podobne ďalšiu a rehabilitácia ho vyšla okolo 500 eur. Dovedna to vychádza na 4700 eur. No a potom sú tu ešte iné náklady ako ubytovanie na internáte či strava, ktoré však bezprostredne nesúvisia so športovou prípravou. “ GABRIEL BOGDÁNYI
EURÓPANIA TO MAJÚ ŤAŽKÉ
O tom, že pre šprintéra z Európy je na stovke veľká vec už len účasť na MS, svedčia aj aktuálne kontinentálne tabuľky. Prísnejší A-limit (10,15) pre moskovský šampionát splnil zatiaľ iba ich líder Brit James Dasaolu, ktorý minulú sobotu dosiahol v Ženeve 10,14 s. Aj slabší „béčkový“ limit (10,21) majú na konte len šiesti vrátane nášho Závackého. V prvej svetovej dvadsiatke roka na 100 m by ste Európana hľadali márne...
KTO JE ADAM ZÁVACKÝ
- NARODENÝ: 27. 6. 1988 v Liptovskom Mikuláši
- TRÉNER: Kristián Cupák (prvý tréner Peter Doroš)
- KLUB: Slávia STU Bratislava
- VÝŠKA/HMOTNOSŤ: 180 cm/77 kg
- NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: semifinalista halových ME 2013 v Göteborgu na 60 m (celkovo 13.), dvojnásobný majster SR na 100 m (2011, 2012), majster SR na 60 m v hale (2013)
- OSOBNÉ REKORDY: 60 m v hale – 6,71, 100 m – 10,21, 200 m 21,44
PUBLIKOVANÉ 5. jún 2013