Filip Praj - akademické MS v Malajzii 2018
Na akademických majstrovstvách sveta v streľbe ste v Malajzii v disciplíne trap získali zlatú medailu, aké boli vaše pocity bezprostredne po jej zisku?
- Bolo to pre mňa prekvapenie. Síce som tam išiel s tým, že to pre mňa nie je výlet a dám do toho všetko, no človek nikdy nevie, ako to dopadne. Nakoniec to ale bolo nad moje očakávania.
S nástrelom 48 terčov ste dokonca vytvorili nový svetový rekord. Ak by vám takýto scenár povedal niekto pred MS, verili by ste mu?
- Ťažko povedať. Verím, že na to mám, takže som sa snažil zabojovať. Športovec ale nikdy nevie, ako ten pretek dopadne, aj keď má natrénované. Oficiálny tréning sa môže vydariť, samotný pretek už môže byť o niečom inom. Aj to sa stáva.
Váš súper Kunpi Yang obsadil druhé miesto, Simone D’Ambrosio skončil tretí. Kto bol podľa vás pred pretekom najväčším favoritom na zisk zlatej medaily?
- Stretli sme sa tam všetci dobrý strelci. Šancu mal každý, počasie bolo výborné. Moji spomínaný súperi išli do finále s náskokom. Tam som sa neskutočne rozbehol a prestrieľal som ich. Bol to boj, s Yangom sme sa celý pretek doťahovali. Ten rozdiel medzi nami som pomaly ani nevnímal, do posledného momentu som si myslel, že pôjdeme do rostrelu. Pri predposlednom terči mi začala tribúna tlieskať a vtedy som vedel, že aj pri prípadnej chybe som to zrejme vyhral.
Prečítajte si tiež:Hokejový titul do Trnavy! Juniori zabojujú o extraligu proti Martinu
Druhé zlato ste získali v trape družstiev spolu s kolegami Marinovom a Slamkom. Bolo to ďalšie prekvapenie?
- Tak áno, to sme nečakali. Po prvom dni a zároveň aj v tom druhom boli favorizovaní Taliani. Tí mali výrazne našliapnuté na zlato. Po prvom dni mali dokonca náskok piatich terčov pred nami. Urobili však chyby a my sme sa ujali svojej šance a vybojovali sme prvé miesto.
Venujete sa okrem trapu aj nejakým iným disciplínam?
- Venoval som sa double trapu, tá disciplína postupom času išla do úzadia a skončila aj ako disciplína na olympiáde. Okrem streľby chodievam do fitness centra a takisto sa venujem thajskému boxu. Je to pre mňa odreagovanie sa od strelnice.
Ako na vás zapôsobilo miesto konania majstrovstiev sveta Kuala Lumpur?
- Je to veľmi pekné a čisté miesto. Boli tam veľmi milí ľudia, som rád, že som tam mohol byť. Videl som aj mrakodprap Twin towers, o ktorom som sa predtým učil len v škole. Teraz som tam bol a mohol som pri ňom spraviť fotku.
Čo vás v Malajzii najviac zaskočilo?
- Hnačky a teplota a leguán na strelnici (smiech). Organizácia celých majstrovstiev bola na vysokej úrovni. Po príchode sme dostali k dispozícii študentku, ktorá sa starala o našu výpravu. O všetko bolo naozaj postarané. Aby sme stíhali do dejiska preteku na strelnicu dostali sme pred autobus policajné sprievody, takisto aj doprovod na letisko.
Ako ste sa vysporiadali s vysokými teplotami v krajine?
- Jet-lag som zvládol v pohode, horšia bola iba prvá noc. Bola tam neskutočná vlhkosť, myslím že okolo 95%, niečo podobné som zatiaľ nezažil nikde na svete. Pre organizmus to bola veľká záťaž. Najhorší bol prechod do autobusu, vonku bolo 35 stupňov a v autobuse s klimatizáciou tak okolo 15 stupňov.
Robil vám v Majalzii spoločnosť nejaký rodinný príslušník?
- Áno moja mamina, ktorá je zároveň aj mojou trénerkou.
Ako dlho je už vašou trénerkou?
- Keď som začal v ôsmich rokoch, trénovali ma iní tréneri. Postupom času sme veľmi rýchlo prišli na to, že takto to nemá význam. Ujala sa ma teda mama a odvtedy išla moja kariéra raketovo hore. Získal som tituly ako majster sveta, majster Európy dokonca trikrát, držím aj európsky rekord.
Venovala sa tomuto športu predtým aj ona?
- Áno, súťažila v streľbe zo vzduchovej pušky.
Prečítajte si tiež:Futsalový titul pre Komplet Hrnčiarovce
Priviedla vás teda k tomuto športu ona?
- Práveže nie. Prišiel som k tomu akosi sám, odmalička som mal vzťah k zbraniam. Neskôr to dospelo až do tohto štádia.
Aké sú tréningy pod vedením vašej matky? Je v nich na vás viac prísna alebo naopak?
- Na strelnici je to trénerka a doma je to matka. Tam to začína a zároveň aj končí, na tréningu mi neodpustí nič. Čo si musím odtrénovať ma neminie, aj v prípade, že práve nemám svoj deň.
Pokiaľ ide o detaily, čo všetko ovplyvňuje bezchybný výkon pri športovej streľbe?
- Prvoradá je psychika, ako je človek sám zo sebou vyrovnaný a čo má práve v hlave. Potom ide určite tréning, človek proste musí mať natrénované. Ďalej aj technické zázemie, nie ani tak dobrá flinta ako dobré strelivo. Streliva je naozaj veľa, ide o to, aby tie broky boli dostatočne tvrdé, aby ten terč dokázali rozbiť. Aby sa človek mohol spoľahnúť na ten náboj, na jeho rýchlosť. A v poslednom rade určite aj počasie.
Má životospráva vplyv na výkon športového strelca?
- Myslím si, že u každého športovca je prvoradá psychika. Samozrejme keby človek nežil vyrovnaným spôsobom života, určite by to malo vplyv.
Hovorí sa, že tento šport je finančne náročný, je to pravda?
- Je a veľmi. Náboj sa nedá recyklovať a ani ten terč. Je to spotrebný tovar. Flinta vydrží aj celý život. Sú tam ďalej aj výjazdy, ktoré sú zákonmi obmedzené. Napríklad koľko streliva môže pretekár viesť. Napríklad v Kuala Lumpur stála krabička nábojov 16 dolárov za 25 nábojov. Tu na Slovensku stojí 5 eur. Je to veľký rozdiel. V Dubaji dokonca stála jedna krabička 50 dolárov. Niektoré letecké spoločnosti neprevážajú dokonca ani flinty.
Koľko krát týždenne musí absolvovať tréning vrcholový športový strelec?
- Je to individuálne. Počas sezóny, najmä teda som na strelnici každý deň. Cez víkendy sú preteky, trénuje sa počas týždňa.
Majú športový strelci na Slovensku vytovrené adekvátne podmienky k fungovaniu?
- Nemyslím si, že by boli adekvátne. Na Slovensku máme iba dve strelnice, na ktorých sa dá v rámci možnosti trénovať. Keď sa to porovná zo zahraničím, je to úplne odlišné. Napríklad Taliani majú strelnicu Lonato, kde je 16 strelíšť , u nás v Trnave sú dve. Na takejto strelnici na Slovensku by sa nemohli konať majstrovstvá Európy či sveta, musia tam byť minimálne tri štandy. Navyše keď je vonku viac ako -5 stupňov, nemôže sa trénovať. Pred Malajziou som mal s týmto problém.
Ako je to s výdavkami a nákladmi na tento šport? Pokryje vám väčšiu časť z nich slovenský strelecký zväz?
- To nehrozí. Aj v Malajzii nám bolo zo strany zväzu povedané, že moja mamina si ako trénerka bude musieť zaplatiť letenku sama z vlastných peňazí, ak chce ísť so mnou. Nakoniec jej ju zaplatili, takéto ťahanice sú ale bežné. O mesiac mám ísť do Kórei na svetový pohár a taktiež bolo povedané čosi podobné. Trénerka si musí zhánať peniaze na letenku a ubytovanie sama. Mám sponzorov, ktorí sa ma snažia dotovať za čo som im vďačný.
Chceli by ste reprezentovať Slovensko ako športový strelec aj na niektorých letných olympijskych hrách?
- Moja disciplína je aj na olympijskych hrách, takže určite raz áno.
Máte nejaký športový vzor?
- Ani nie. Som už na úrovni, kedy každý môj vzor z detstva je pre mňa v súčasnosti v streľbe konkurent.
Ste študentom Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave, akú fakultu navštevujete a na čo je zamerané vaše štúdium?
- Navštevujem Materiálovotechnoligckú fakultu v Trnave a študujem priemyselný manažment. Momentálne som už v poslednom piatom ročníku.
Dajú sa skĺbiť študentské povinnosti s tými športovými?
- Určite dajú, škola mi vychádza v ústrety tým, že mi poskytla individuálny študijny plán. Musím si dávať pozor čo sa týka účasti na cvičeniach a prednáškach.
Prečítajte si tiež:Dôležitý triumf volejbalistiek v boji o záchranu
Prečo ste sa rozhodli práve pre túto školu?
- Dobrá otázka. Po prvé asi preto, že je v Trnave, po druhé zrejme to, že tento región je hlavne priemyselný. Úrad práce či McDonald’s má veľmi nelákali (smiech). Myslím, že táto škola bola pre mňa najlepšia voľba.
Ako si spomínate na svoje študentské začiatky na tejto fakulte?
- V začiatkoch som sa bál, či získam dostatočný počet kreditov na to, aby som prešiel do ďalšieho ročníka. Všetci vtedy strašili, že prvý a druhý ročník je o site.
Aké máte plány po skončení štúdia?
-Nájsť si prácu. Vo výhliadke zatiaľ nemám nič konkrétne.
Existuje šanca, že by ste sa dokázali uživiť výhradne ako športový strelec?
- Ilúzie si nerobím. Chcem sa tomu ale naďalej venovať v rámci možností, ktoré budú k dispozícii.
Čo vaše životné ciele?
- Byť šťastný a zdravý.
[mytrnava.sme.sk 28/03/2018]
Autor: Igor Tabiš
Link: https://mytrnava.sme.sk/c/20790861/u-sportovca-je-prvorada-psychika-hovori-akademicky-majster-sveta-v-strelbe-praj.html