Juraj Jedinák, moderátor: „Účelové zariadenie v Gabčíkove, ktoré v minulosti slúžilo ako karanténa a ubytovanie pre migrantov, prechádza úpravou. Študenti a pedagógovia zo Slovenskej technickej univerzity s kolegami z Bergenskej školy architektúry stavajú v areáli komunitnú kuchyňu. Projekt je financovaný grantmi EHP a Nórska. V Gabčíkove je aktuálne viac ako deväťsto utečencov z Ukrajiny, z toho vyše tristo detí.“
Katarína Chovančáková, redaktorka: „Empatia v umení, tak znie názov projektu slovenských a nórskych architektov, ktorí v Gabčíkove už druhý týždeň stavajú komunitnú kuchyňu pre ukrajinských utečencov. V zariadení totiž odídenci doteraz nemali žiadny priestor, kde by sa mohli socializovať a tráviť voľný čas. Pokračuje vedúca projektu Veronika Kotradyová z Fakulty architektúry STU.“
Veronika Kotradyová, vedúca projektu, Fakulta architektúry STU: „Cieľom je vytvoriť komunitné miesto. Vybrala sa téma kuchyne, lebo práve jedlo je to, čo ľudí najviac spája a pri čom trávia aj najviac toho takého spoločného kvalitného času, takže sme vytvorili priestor, kde sa dá vonku variť a je to teda zastrešený priestor a bude tam pracovný kuchynský pult a sedenie, plus je tam pec na pizzu a chlieb.“
Katarína Chovančáková: „Stavať kuchynku do Gabčíkova prišla aj študentka architektúry Alesa Mady z Bergenu. Okrem túžby pomôcť ju do utečeneckého tábora priviedla aj iná motivácia. Vojna na Ukrajine zasiahla aj jej rodinu. Z matkinej strany má totiž ruské korene a dlhé roky žila s rodinou v ukrajinskom Charkove. Medzi obyvateľmi zariadenia a architektmi sa tak stala akýmsi spojovníkom.“
Alesa Mady, študentka architektúry z Bergenu: „Do projektu som sa snažila zapojiť aj ľudí, ktorí tu žijú. Deti neustále behali po stavbe, tak sme sa s nimi hrali, vyrobili sme im hračkárske meče a kladivá. Sami si potom postavili napodobeninu kuchynky rovno vedľa tej našej. Bývajú tu aj robotníci, ktorí sú tiež z Ukrajiny a pomohli nám napríklad s upevnením strechy a inými vecami.“
Katarína Chovančáková: „Alesa Mady pripomína, že hlavne deti doteraz v Gabčíkove nemali žiadne miesto, kde by sa hrali. Projekt tak oceňujú najmä ukrajinské matky. Stavbu plánujú dokončiť už budúci týždeň. Prvý chlieb či pizza by sa tak v kuchynke mohli piecť už čoskoro.“