Ján Mečiar, moderátor: „Viete si predstaviť, že lekár, za ktorým prídete do ambulancie, by vás pri vyšetrení zveril do rúk umelej inteligencie? Znie to ako sci-fi, ale o pár rokov to môže byť realita.“
Adriana Kmotríková, moderátorka: „Na vývoji takéhoto experta pracujú slovenskí vedci. Aby mohol pomáhať ľuďom so sklerózou multiplex či rakovinou, najprv sa všetko musí naučiť a preto momentálne študuje na bratislavskej univerzite.“
Anton Adamčík, redaktor: „Jedného dňa, keď prídem do takejto rádiologickej ambulancie, okrem lekára tu nájdem aj spomínaného umelého experta a vraj bude mať obrovský kus práce.“
MUDr. Peter Bluska, rádiológ: „V diagnostike sklerózy multiplex, kde je veľa tých ložísk, treba ich spočítať, je to prácne a lekár ich musí zrátať, v najhoršom ešte aj porovnávať. Zaberá to viac ako polovicu času.“
Anton Adamčík: „Úplne ideálne by bolo, keby sa lekár mohol rozdvojiť a dobrá správa je, že sa rozdvojiť nemusí, pretože už čoskoro takého dvojníka môže mať, konkrétne umelého asistenta, experta na vyhodnocovanie snímkov. Lenže takýto umelý expert zatiaľ iba študuje, a to na Fakulte informatiky v Bratislave.“
Ing. Martin Tamajka, doktorand FIIT STU BA: „Problémom pri učení umelej inteligencie sú vždy dáta. Potrebujeme ich mať totiž dostatočné množstvo. Keďže sme tú umelú inteligenciu učili len na zdravých mozgoch, tak by mala byť schopná rozlišovať nezdravé časti.“
Anton Adamčík: „Zo snímkov by sa dalo zistiť množstvo ďalších vecí, napríklad zmeny štruktúry mozgu, ktoré napovedajú o začínajúcej chorobe.“
Ing. Martin Tamajka: „Príkladom je Alzheimerova choroba. V tomto prípade odumierajú určité časti mozgu.“
Anton Adamčík: „No a tento proces by mohla umelá inteligencia už v ranom štádiu zachytiť.“
Ing. Martin Tamajka: „Spravíme magnetickú rezonanciu.“
Anton Adamčík: „A o zvyšok sa postará umelá inteligencia.“
Ing. Martin Tamajka: „Keď by sme jedného z týchto rádiológov dokázali nahradiť inteligentným programom, ušetrila by sa polovica času.“
Anton Adamčík: „A pokiaľ bude mať viac času každý takýto lekár, môže zosnímať mozog preventívne väčšine z nás.“
Ing. Martin Tamajka: „Toto však nie je možné, pretože nemáme dostatočný počet odborníkov.“
Anton Adamčík: „V budúcnosti bude možné tohto umelého experta naučiť vyhodnocovať anomálie nielen na mozgu, ale na ktoromkoľvek ľudskom orgáne.“
Ing. Martin Tamajka: „Pri učení akejkoľvek umelej inteligencie je kritické dostatočné množstvo dát.“
Anton Adamčík: „Čiže veľa snímkov, z ktorých sa umelá inteligencia učí.“
MUDr. Peter Bluska: „By to rovno mohla aj zapísať do toho, čiže ona by nás mohla nahradiť aj úplne.“
Anton Adamčík: „Prvý takýto asistent by mohol nastúpiť do práce už čoskoro.“
Ing. Martin Tamajka: „V najbližších rokoch môžeme očakávať, že výsledky, ktoré sme dosiahli, budú reálne používané v praxi.“
Anton Adamčík: „Anton Adamčík, televízia JOJ.“
PUBLIKOVANÉ 27. február 2017