Ako nešíriť mikróby v kuchyni
Poradíme, čo napríklad s mäsom či s obávanými citrusmi.
Je všeobecne známe, že kuchyňa je priestor, ktorý vo svojich útrobách skrýva často viac mikroorganizmov ako toaletná misa.
Baktériami je najviac „zaliaty" kuchynský drez. Končí v ňom každý kúsok špinavého riadu, zvyšky jedla a špina, ktorá schádza z potravín pri ich umývaní. Jediným riešením je pravidelné umývanie a každovečerná dezinfekcia čistiacim prostriedkom.
Hygienu potravín nezanedbávajte, no nemusí vás stresovať
Ďalšou obavou všetkých, ktorí radi trávia čas v kuchyni, či už jedením alebo prípravou jedál, sú mikróby na jedle.
Tie tam jednoducho sú, najmä v prípade mäsa či vajec. Nemusíte ich však umývať hneď ako ich kúpite a následne vložiť do chladničky. To by ste si urobili skôr medvediu službu.
„Základným pravidlom je, že potraviny by sa mali umývať bezprostredne pred konzumáciou. V umytom mäse sa šíria a rozmnožujú mikroorganizmy podstatne rýchlejšie ako v neumytom," radí potravinový technológ Peter Šimko z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.
„Nemusíte sa báť silného prúdu vody a toho, že keď niekde špliecha, prenesiete tam mikroorganizmy, pretože potraviny konzumujeme hneď po tepelnom opracovaní. Samozrejme, platí zásada, najmä v reštauračných zariadeniach, že by vedľa seba nemali byť tepelne opracované a neopracované potraviny, pretože práve z tých neopracovaných môžu mikroorganizmy „preskočiť" do spracovaného jedla a množiť sa," upresňuje odborník.
Citrusy ako postrach
Hovorí sa, že citrusy sú jedny z najšpinavších plodín. Verejnosť straší najmä ich kôra, ktorá vraj obsahuje veľké množstvo pesticídov.
Preto by sa plátky citróna či pomaranča nemali dávať do nápojov aj s kôrou. Ako to však je podľa odborníka na potraviny Petra Šimka?
Do dužiny neprenikajú
„Citrusy sú ošetrované chemickými látkami proti hnilobe. Každému z nás sa stalo, že niekedy citrus veľmi rýchlo podľahol plesni. Stalo sa to preto, že na konkrétnom splesnivenom mieste nebola ochranná látka. Obecne sa neodporúča konzumovať kôru, pretože chemická látka v kôre zostáva. Keď si poviete, že umyjete citrus, nebudete veľmi úspešní, pretože postrek preniká dovnútra. Zmyjete asi tak štvrtinu tej látky. Ale treba sa na to pozerať realisticky. Aj keď prijímate nejaké tie pozberové konzervačné látky, dostávate do tela len minimálne koncentrácie, ktoré pre spotrebiteľa nie sú nebezpečné. Do dužiny citrusov chemické látky neprenikajú," vysvetlil odborník.
Kôru citrusov, prirodzene, jesť nebudeme, pretože je horká a neprináša telu žiadny úžitok. Zároveň v nej pretrvávajú chemické látky.
S umývaním sa namáhať nemusíte. Ak chcete citrus použiť v nápoji, zbavte sa väčšiny kôry. Ak potrebujete kôru, napríklad na koláč, použite bio citróny či pomaranče alebo to risknite s konvenčnými.
Peter Šimko si z chemických látok v takom zanedbateľnom množstve kôry ťažkú hlavu nerobí. Vraj na to nie je dôvod.
----
Niekoľko základných pravidiel
Mäso umývajte tesne pred použitím a tepelným spracovaním
* Vajcia umývať nemusíte, dodávateľ ich už umýval, zbytočne by ste si v kuchyni šírili mikróby, najmä ak je vajce prasknuté
* Pred umývaním potravín obrežte zničené a poškodené časti
* Pri umývaní nepoužívajte žiadne dezinfekčné pomôcky
* Plody s hrubšou kožou, ktorú chcete konzumovať, ako melóny, zemiaky či letné uhorky, čistite čistou na to určenou kefkou, prípadne ich radšej očistite
* Ak chcete potraviny aj utrieť, urobte to čistou utierkou alebo papierovým obrúskom
* Pred aj po umývaní potravín venujte čas na hygienu aj rukám
* Ak ste už nejaké ovocie alebo zeleninu očistili a umyli, bude lepšie, ak ich uskladníte v mrazničke
* Špeciálny čas umývania venujte rajčinám a listovej zelenine
* Jedným z najšpinavších povrchov v kuchyni sú kuchynské dosky, umývajte ich preto po každom použití, čo najčastejšie aj špeciálnymi prípravkami
PUBLIKOVANÉ 20. apríl 2017