BRATISLAVA - Intenzívnejšie spolupracovať v oblasti výskumu, ktorý je priamo prepojený aj so vzdelávaním, chce osem slovenských univerzít. Vytvorili preto Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít SR, ktorých rektori chcú spolupracovať pri zlepšovaní podmienok na výskum na Slovensku.
"Pre rozvoj spoločnosti je kriticky dôležité, aby výskumné aktivity, ktoré prinášajú nové poznatky, boli priamo prepojené so vzdelávaním. To sa deje práve na univerzitných vysokých školách, v zahraničí často nazvaných výskumné univerzity, priamym prepájaním týchto aktivít s praxou, potrebami priemyslu, či spoločnosti," povedal rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer.
Združenie tvoria Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, Technická univerzita v Košiciach, Žilinská univerzita v Žiline, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Technická univerzita vo Zvolene
Vysoké školy spoločne majú najväčšiu výskumnú kapacitu, ale aj medzinárodne akceptované výkony vo vede, produkované na Slovensku, o čom sa málo vie, pripomenul Redhammer.
Univerzity preto chcú na tejto spoločnej platforme okrem vymieňania si informácií aj spoločne presadzovať dôležitosť univerzitného výskumu pre spoločnosť. "Budeme sa snažiť nájsť určitú diskusnú platformu tak, aby sme vedeli lepšie prinášať Slovensku to, čo Slovensko potrebuje," dodal rektor STU.
Aj keď sa tieto školy spojili na báze prírodných a technických vied, plánujú úzko spolupracovať s ďalšími slovenskými univerzitami a inštitúciami, napríklad s Ekonomickou univerzitou v Bratislave či Slovenskou akadémiou vied.
Výskumné univerzity predstavujú najväčší výskumný potenciál v SR. Produkujú viac ako polovicu relevantných vedeckých výstupov zo Slovenska.
Na univerzitách v novom združení študuje 56 percent študentov zo všetkých verejných vysokých škôl. Tieto školy produkujú takmer polovicu všetkých monografií a učebníc, ktoré pochádzajú z verejných vysokých škôl a 83 percent prác v renomovaných medzinárodných vedeckých časopisoch.
PUBLIKOVANÉ 25. marec 2013